targi wystawy inne

Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy 2017 [program]

foto: archiwum wSzczecinie.pl

Gdzie?
pl. Żołnierza Polskiego / Aleja Kwiatowa / pl. Lotników
Kiedy?
Czwartek, 07.12.2017
O której godzinie?
12:00
Do kiedy?
Niedziela, 17.12.2017
Do której godziny?
22:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
W czwartek, 7 grudnia, w samym centrum miasta rozpocznie się drugi Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy. To najdłużej trwający jarmark w naszym mieście. Świąteczne stoiska będą gościć na pl. Żołnierza Polskiego, pl. Lotników i Alei Kwiatowej aż przez 11 dni!
Kupimy tutaj m.in.:
  • smakołyki na świąteczny stół,
  • bożonarodzeniowe ozdoby i dekoracje,
  • prezenty dla dzieci i dorosłych,
  • rękodzieło,
  • naturalną, regionalną i tradycyjną żywność.
Nie zabraknie też dodatkowych atrakcji, jak np. przejażdżki na weneckiej karuzeli (za 1 zł), konkursy z nagrodami, animacje, spotkania ze św. Mikołajem i śnieżynkami.

Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy będzie działał codziennie od 7 do 17 grudnia. Od poniedziałku do czwartku ma być otwarty w godz. 12:00-20:00, a w piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 22:00. Wstęp bezpłatny.

16 i 17 grudnia plac Lotników zmieni się w miejsce przepełnione bożonarodzeniową tradycją. W programie m.in. warsztaty dekorowania pierników, czytanie bajek, koncerty kolęd i pastorałek, gry i zabawy z Ekipą Św. Mikołaja, rozstrzygnięcie konkursów na najlepszy produkt jarmarku i najpiękniejsze prace plastyczne obrazujące „Moje ulubione miejsce w Szczecinie”, spotkanie z Romanem Czejarkiem oraz przekazanie światełka betlejemskiego przez harcerzy.

PROGRAM NA NAJBLIŻSZY WEEKEND:


16.12.2017 (sobota)
pl. Lotników

10:00 – 20:00 Poznaj pracę leśników: stoisko lasów państwowych
12:00 – 16:00 Warsztaty dekorowania pierników z firmą Asprod
12:00 – 12:30 Świąteczne harce z Ekipą Świętego Mikołaja: blok animacji dla dzieci ze Śnieżynką, Mikołajem, Elfem oraz Misiem Kostkiem
12:30 – 13:00 Kolędy dziecięce: występ solistów z Domu Kultury Klub Skolwin oraz SP 69
13:00 – 14:00 Świąteczny poranek dla dzieci: spektakl interaktywny dla dzieci i rodziców pt. "Gdzie się podział Święty Mikołaj"
14:00 – 14:30 Minikoncert kolęd w wykonaniu Chóru Belcanto z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Marka Jasińskiego pod kierownictwem Magdaleny Wiśniewskiej
14:30 – 15:00 Świąteczne opowieści: czytanie bajek dla najmłodszych
15:00 – 16:00 Roman Czejarek: spotkanie autorskie "O Szczecinie i nie tylko…"
16:30 – 17:00 Świąteczne opowieści: czytanie bajek dla najmłodszych
17:00 – 17:30 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Pokaż swoje ulubione miejsce w Szczecinie"
17:30 – 18:00 Świąteczne harce z Ekipą Świętego Mikołaja: blok animacji dla dzieci ze Śnieżynką, Mikołajem, Elfem oraz Misiem Kostkiem
19:00 - 19:30 Magia Świąt: koncert kolęd w wykonaniu Chóru Concertino
19:30 – 20:00 Magia Świąt: koncert kolęd w wykonaniu Chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie

17.12.2017 (niedziela)
pl. Lotników

10:00 – 20:00 Poznaj pracę leśników: stoisko lasów państwowych
12:00 – 16:00 Warsztaty dekorowania pierników z firmą Asprod
12:00 – 13:00 Świąteczny poranek dla dzieci: radosny pokaz taneczny do przebojów świątecznych pt. „Wyśpiewaj Święta”
13:00 – 14:00 Świąteczne harce z Ekipą Świętego Mikołaja: blok animacji dla dzieci ze Śnieżynką, Mikołajem, Elfem oraz Misiem Kostkiem
14:00 – 15:00 Rozstrzygnięcie konkursu na Najlepszy Produkt Jarmarku Bożonarodzeniowego – partner Kurier Szczeciński
15:00 – 16:00 Świąteczne opowieści: czytanie bajek dla najmłodszych
16:30 – 17:10 Ceremoniał przekazania Światła Betlejemskiego mieszkańcom Szczecina i harcerzom:
  • krótkie wprowadzenie w ideę światła 
  • przemówienie przedstawicieli ZHP z życzeniami świątecznymi
  • wspólne kolędowanie z zespołem harcerskim
17:10 – 18:00 Świąteczne harce z Ekipą Świętego Mikołaja: blok animacji dla dzieci ze Śnieżynką, Mikołajem, Elfem oraz Misiem Kostkiem
18:00 – 19:00 Teatr Rozmaitości Gwitajcie: koncert kolęd pt. „Gwiazdo świeć, kolędo leć”
19:00 - 19:30 Magia Świąt: koncert kolęd w wykonaniu Polickiego Chóru Kameralnego POSTSCRIPTUM
19:30 – 20:00 Magia Świąt: koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Wokalnego Harmonic Solution

Betlejemskie Światło Pokoju

Już po raz 27. zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa i jedności. Tegoroczne hasło BŚP brzmi „W Tobie jest światło”. Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz (Austria), jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła wówczas nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli austriaccy skauci. Każdego roku dziewczynka lub chłopiec wytypowani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie transportują je do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód – do Niemiec, a także na północ – do Danii. Betlejemskie Światło pokoju dotrze również do Szczecina, skąd trafi do wielu miejscowości w naszym województwie. Harcerze z Chorągwi Zachodniopomorskiej zaniosą je także m.in. do Domów Dziecka, szpitali, Domu Kombatanta oraz przekażą władzom miasta i województwa. Szczecinianie będą mieli okazję odebrać światło podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego. Uroczystość odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia, o godz. 16.30 na pl. Lotników. Po ceremonii przyjdzie czas na wspólne kolędowanie z harcerzami.

Kolędowo-bajkowa scena

W świąteczny klimat podczas najbliższego weekendu wprowadzą nas m.in. chóry, które w sobotę i w niedzielę będą kolędować na placu Lotników. Będziemy mogli posłuchać pastorałek, kolęd i świątecznych piosenek w wykonaniu solistów z Klubu Skolwin i SP 69, Chóru Belcanto z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Marka Jasińskiego, Chóru Concertino, Chóru Kameralnego ZUT w Szczecinie, Polickiego Chóru Kameralnego Postscriptum i Zespołu Wokalnego Harmonic Solution. Występy będą poprzeplatane czytaniem bajek dla dzieci, spotkaniami, spektaklami interaktywnymi, pokazami tanecznymi i animacjami dla najmłodszych.

Rozwiązanie konkursów
Najbliższy weekend przyniesie także rozwiązanie dwóch konkursów. Pierwszych laureatów poznamy w sobotę o godz. 17.00. Nagrodzeni zostaną wówczas autorzy najlepiej ocenionych prac plastycznych w konkursie „Moje ulubione miejsce w Szczecinie”. W jego toku do organizatora – Żeglugi Szczecińskiej wpłynęło ponad 350 dzieł młodych artystów. Przedszkolaki wraz z dziećmi i młodzieżą szkolną zobrazowali wiele szczecińskich symboli, miejsc im bliskich, podwórek, kawiarni, parków. Efektem jest trwająca właśnie wystawa prac, którą zobaczyć można w Centrum Informacji Turystycznej na Alei Kwiatowej. Na zwycięzców czekają nagrody, zaś do każdego uczestnika trafi okolicznościowy dyplom. Wyniki drugiego z konkursów – na Najlepszy Produkt Jarmarku Bożonarodzeniowego ogłoszone zostaną w niedzielę o godz. 14.00. Dowiemy się wtedy, jaki produkt najbardziej przypadł do gustu jarmarkowym Gościom, którzy od początku imprezy, korzystając z kuponów drukowanych w Kurierze Szczecińskim, głosowali na swoich faworytów. Zwycięzca otrzyma certyfikat wraz z pakietem reklamowym w dzienniku, zaś autorzy najlepszych uzasadnień uhonorowani zostaną choinkami i bonami do piekarni Asprod.

Pomagamy ze Stowarzyszeniem Progressum
Od początku trwania jarmarku zbiórkę na jego terenie prowadzi Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Chorych na Białaczkę działające przy szczecińskim Oddziale Św. Mikołaja. Datkami są pieniądze ze sprzedaży cegiełek uprawniających do przejażdżkach na weneckiej karuzeli. W sobotę i niedzielę zyskamy jednak kolejną sposobność do okazania hojnego serca i pomocy potrzebującym. Wolontariusze Stowarzyszenia Progressum ubrani w mikołajkowe czapki i z puszkami w dłoniach będą zbierali pieniądze na leczenie swoich podopiecznych – 2,5‑letniej Michaliny i 6-letniego Mateusza. Ponadto w sobotę, między godziną 18.00 a 19.00, prowadzone będą charytatywne licytacje dla wspomnianych malców. To niecodzienna okazja, by pomóc a – przy okazji – powalczyć o piłkę Nike z podpisami piłkarzy z czerwcowego zgrupowania Polska – Rumunia, koszulkę i kolejną piłkę z podpisami Kamila Grosickiego i Radosława Majdana.

CO JESZCZE?

Karuzela wenecka
- Tradycyjnie już podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego nie może zabraknąć przepięknej, świątecznej karuzeli weneckiej. W tym roku nasza karuzela będzie również miejscem, w którym jej pasażerowie nieść będą pomoc innym dzieciom. Za przejażdżkę karuzelą pobierana będzie bowiem symboliczna złotówka - cegiełka - która przeznaczona zostanie na planowany remont oddziału Św. Mikołaja w Szczecinie, na którym leczone są dzieci z chorobami nowotworowymi.

Jemiołowy Zakątek
- Jak ogólnie wiadomo, pocałunek złożony pod jemiołą na ustach ukochanej osoby wróży miłość na długie lata. Dlatego też zachęcamy wszystkich zakochanych do odwiedzenia w towarzystwie drugiej połówki właśnie jemiołowego zakątka!

Szczecin - Świąteczna Ciężarówka Coca-Cola!
- Jarmark rozpoczniemy w bardzo widowiskowy sposób. Do naszego miasta przyjedzie bowiem ciężarówka Coca-Coli. Od godz. 15.00 na placu Żołnierza Polskiego na odwiedzających czekać będzie sporo atrakcji, m.in. GIFbudka, wirtualna przejażdżka saniami św. Mikołaja i bajkowy pokój św. Mikołaja. Trzeba przyznać, że takie rozpoczęcie Jarmarku brzmi świetnie!

Radio Św. Mikołaja
- Atmosfera Jarmarku to również muzyka, która płynąć będzie ze specjalnie zainstalowanego na każdym z trzech placów nagłośnienia. Radio Świętego Mikołaja działać będzie przez wszystkie dni trwania wydarzenia. Prócz mnóstwa ciekawostek, kolęd i pastorałek, każdego wieczora z głośników popłyną… świąteczne życzenia.

Weekend na sportowo - Prócz tych wszystkich atrakcji, dwa jarmarkowe weekendy podzielimy również tematycznie. W pierwszy weekend zapanuje iście sportowy klimat. Na placu Lotników powstanie coś na wzór skateparku, w którym każdy będzie mógł spróbować swoich sił w sportach zimowych.

Weekend z tradycją - Drugi weekend wprowadzi nas już w wigilijny klimat – szykujemy kilka niespodzianek, będących nawiązaniem do tradycyjnych, rodzinnych świąt.

Konkursy i animacje - Podczas jarmarku oczywiście spotkać będzie można Świętego Mikołaja i śnieżynki. W programie również animacje, konkursy z nagrodami i wiele więcej. Mamy nadzieję, że wspólnie z mieszkańcami stworzymy nową, przedświąteczną tradycję w Szczecinie.
Komentarze
~Patriota
04.12.2017 20:41

Jeśli Jarmak Bożonarodzeniowy kończy się tydzień przed świętami to raczej jarmark przedświąteczny. Kto to wymyślił? Rodzina z Niemiec przyjeżdza 20.12.2017 a to już po Jarmarku, to może 10.12.2017 zakończcie. Beznadzoejny pomysl!!!

~Prawdziwy Patriota
05.12.2017 15:01

Prawdziwy patriota ma rodzinę w Polsce.

~Idlaw
05.12.2017 17:49

Najlepiej jak by dla tych z niemiec jarmark trwał jeszcze w wigilię wieczor

~Nicki
05.12.2017 22:57

A co to prawdziwy patriota? Chyba taki co nie musi za chlebem wyjeżdżać za miedzę albo taki co ma dobrą ciepłą pracę albo ciepłą emeryturkę . A tak nawiasem mówiąc nigdy nikomu się nie dogodzi . I zawsze będzie coś do powiedzenia .

~Kiki
07.12.2017 20:34

Mieszkam w Niemczech i tutaj trwa w podobnych dniach. Juz nie moge sie doczekac jak do Szczecina na Jarmark pojade

~Asia
09.12.2017 16:31

jak dla mnie to dobry pomysł żeby w wigilie były otwarte. Później dać im dzień przerwy no góra dwa i niech handlują fajerwerkami i wymyślnymi maskami i innymi strojami na karnawał i tak do 6 stycznia. Nie ma śniegu to niech miasto zapewni jakieś atrakcje dla mieszkańców. Niemców też zapraszamy z otwartymi ramionami, już przeczytaliśmy wszystkie fiszki! Miejmy nadzieje że uda nam się bez problemu porozumieć w waszym ojczystym języku <3

~Piotr
10.12.2017 22:43

Szczeciński jarmark najlepszy bo nasz Polski

~iwo
14.12.2017 00:06

Bardzo się cieszę, że jest jarmark w Szczecinie. Mam Nadzieję, że stanie się to tradycją na zawsze. W ogóle Szczecin pięknieje i się zmienia na naszych oczach. Tak trzymać. Pozdrawiam wszystkich Szczecinian i gości, którzy odzwiedzają nasze kochane miasto!!!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję