Paweł Bombolewski i Łukasz Struk wywalczyli złoto w kumite drużynowym seniorów. Zawodnicy trenują w szczecińskim klubie „Bushikan Szczecin”.

W Bukareszcie w dniach 5-9 czerwca br. odbyły się Mistrzostwa Świata Seniorów w Karate WUKF, w których wzięło udział 450 zawodników z 33 krajów, a wśród nich 15-osobowa Reprezentacja Polski z dwoma zawodnikami Bushikanu Szczecin w składzie.

To właśnie karatecy Bushikanu odnieśli największy sukces na tych Mistrzostwach, będący zarazem największym osiągnięciem w historii polskiego karate. W najbardziej prestiżowej i widowiskowej konkurencji kumite drużynowego rotation Polacy (Paweł Bombolewski i Łukasz Struk z Bushikanu Szczecin oraz Kamil Rosiński z Budokanu Wrocław) zdobyli Mistrzostwo Świata.

W drodze do złota pokonali Szkotów 5:1, Rosjan 6:2 oraz gospodarzy Mistrzostw – Rumunów 5:2. Polacy w tym samym składzie zdobyli także brąz w kumite drużynowym, wygrywając z reprezentacjami Węgier i Włoch oraz przegrywając minimalnie z Rumunami (tymi samymi, których pokonali w późniejszym finale kumite drużynowego rotation). Nie zawiódł także Paweł Bombolewski w swojej koronnej konkurencji kumite indywidualnego -70 kg, gdzie zdobył brązowy medal pokonując zawodników ze Szkocji i Włoch i przegrywając dopiero z późniejszym zwycięzcą tej kategorii z Rumunii.

W rywalizacji wszechstylowej na światowej arenie karate jest to niewątpliwie sukces bezprecedensowy. Finał konkurencji kumite drużynowego rotation jest zawsze najbardziej wyczekiwanym momentem, ze względu na ogromną dawkę emocji, którą dostarcza widzom, ale również z powodu tego, że podczas mundialu wyłania najlepszą seniorską drużynę na świecie w walce. - mówi kapitan mistrzowskiej drużyny, Paweł Bombolewski. - Pokonanie Rumunii w finale na ich własnym terenie wydawało się czymś niemożliwym. Tymczasem finał poszedł nam dość gładko i po jego zakończeniu byliśmy tak naładowani energią, iż stwierdziliśmy ze mamy siłę na jeszcze kilka walk. Faktem jest, że poziom motywacji był ogromny, w czym zasługa także doskonałej oprawy finałowej gali Mistrzostw.

Już niedługo zmagania karateków będzie można w Szczecinie, podczas Mistrzostwa Świata Dzieci, Kadetów i Juniorów w Karate WUKF, które odbędą się w październiku 2014 roku. Zawody zostaną przeprowadzone w nowej hali widowiskowo – sportowej.