Anna Baranowska leżąc na sali porodowej opowiadała instrumentariuszce o pomyśle na portal internetowy dedykowany pracownikom medycznym, który tworzy ze swoją przyjaciółką. Ich projekt rodził się przez półtora roku, dziś zbierają pierwsze owoce swojej pracy.

Polska służba zdrowia nie jest za pan brat z wirtualnym światem, a jej informatyzacja przebiega, delikatnie mówiąc, w żółwim tempie. Tę medyczną niszę postanowiły wykorzystać dwie szczecinianki, Anna Baranowska i Magdalena Waliszewska, które postawiły na portal z ofertami pracy dla ludzi medycyny. Jak się okazuje to jedyny w Polsce portal, który skupia oferty pracy dla lekarzy i pielęgniarek.

Pracowałam kiedyś u armatora, zatrudniałam marynarzy na statki. Dla tej grupy zawodowej istnieje portal pracy, który zna każdy marynarz, niezależnie od tego czy ma lat 17 czy 82, tam się loguje i tam może znaleźć wszystkie oferty pracy. Natomiast dla lekarzy i pielęgniarek nie było takiego portalu, ta branża utknęła w swoistym dołku informatycznym. Stwierdziłyśmy, że skoro jest takie zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki, że skoro szpitale wykazują tak duże zapotrzebowanie na specjalistów to możemy spróbować wypełnić niszę. - tłumaczy Magdalena Waliszewska.

Od Strefy do własnego biznesu

Chociaż oficjalnie strona www.portal-medica.pl wystartowała dopiero w maju, prace nad portalem trwają od półtora roku. Wszystko zaczęło nabierać rozpędu i ostatecznego kształtu w Strefie 89, gdzie założycielki portalu trafiły przypadkowo.

Do strefy trafiłyśmy przez naszą copywriterkę. Nad projektem pracowałyśmy już od jakiegoś czasu, powoli coś tworzyłyśmy i potrzebowałyśmy tekstów do strony. Znalazłyśmy fajną copywriterkę i ona na spotkanie z nami umówiła się właśnie w Strefie. - tłumaczy Anna Baranowska. Nie wiedziałyśmy, że takie miejsce istnieje. Do którego można przyjść ze swoim laptopem i popracować, w którym można się spotkać, spokojnie porozmawiać, gdy nie ma się własnego biura, mieć dostęp do drukarki, do internetu. - dodaje Magdalena Waliszewska.

Pomysłodawczynie portalu nie kryją, że główną zaletą Strefy 89 była jej twórcza atmosfera i różnorodność. To miejsce, w którym można odnaleźć specjalistów z różnych branż, którzy chętnie nawiązują nowe kontakty, dzielą się pomysłami i współpracują. Właścicielkom portalu udało się także wziąć udział w projekcie „Your Office”.

Chciałabym podkreślić, że nie chodziło nam o miejsce. To nie było tak, że my nie miałyśmy gdzie się spotykać, ale chodziło o ludzi, których tam spotkałyśmy, a którzy nam pomogli. Każda z poznanych tam osób dołożyła swoją cegiełkę do naszego projektu. - mówi Magda Waliszewska.

Czas na rozkręcenie pomysłu

Przez pół roku Anna Baranowska i Magdalena Waliszewska korzystały z projektu „Your Office”, jak same przyznają te pół roku od Strefy to czas, w którym mogły uporządkować swój projekt. Darmowe biuro w strefie co-workingowej skończyło się w styczniu, kilka miesięcy później, w maju wystartował ich portal.

Strefa tak naprawdę uruchomiła taką samonapędzającą się machinę. Bo ci wszyscy ludzie, których poznałyśmy dzięki Strefie, przewijają się cały czas i cały czas gdzieś tam w naszej działalności są, ciągle nam towarzyszą i wdrażani w nasze projekty. - mówi Anna Baranowska.

I fajne jest także to, że to nie takie usztywnione relacjefirmafirma, dzięki miesiącom wspólnej pracy, nabraliśmy do siebie zaufania, szacunku dla naszej pracy, pałamy do siebie również dużą dozą sympatii. Znamy się już jakiś czas, chodziliśmy razem na szkolenia, mieliśmy biura w Strefie 89, uczestniczymy wspólnie w projekcieInnowacje przez co-munikację. - dodaje Magdalena Waliszewska.

Szpitale potrzebują lekarzy, lekarze pracy

Portal, który zaczął funkcjonować w maju już ma sporą bazę ofert pracy przeznaczonych dla branży medycznej. I – jak przyznają właścicielkibaza przyciąga zainteresowanie nawet szpitali spoza granic Polski.

Działamy od początku maja, a już miałyśmy trzy telefony od pośredników spoza Polski, bo jest duże zapotrzebowanie. Wiedziałyśmy, że oferty zagranicznych placówek również się u nas pojawią, myślałyśmy jednak, że wdrożymy to później. Ale musiałyśmy to wszystko przyspieszyć. Docelowo portal ma mieć zasięg ogólnoeuropejski i wszystko wskazuje na to, że stanie się to szybciej niż początkowo zakładałyśmy. - tłumaczy Magda Waliszewska.

I chociaż pomysłodawczynie wierzyły w swój biznes od samego początku, są nieco zdziwione tak dużym zainteresowaniemzarówno tym ze strony użytkowników jak i pracodawców.

Nie spodziewałyśmy się takiego zapotrzebowania, już za dwa tygodnie chcemy uruchomić oferty dla zagranicy. Na razie w języku polskim, ale bierzemy pod uwagę też to, że kiedyś wprowadzimy wersje językowe. - mówi Anna Baranowska.

Miejsce dla całej branży medycznej

Portal www.portal-medica.pl na razie przeznaczony jest dla lekarzy i pielęgniarek, ale pomysłodawczynie wprowadzają również oferty dla farmaceutów. Obecnie właścicielki pracują nad propozycją współpracy dla szkół medycznych.

Chcemy nawiązać współpracę ze szkołami medycznymi. Chcemy, by studenci dzięki portalowi mogli wiedzieć jakie specjalizacje najbardziej poszukiwane, by móc wybrać pod tym kątem ścieżkę kariery. - mówi Magdalena Waliszewska.

Chcemy być docelowo takim miejscem informacji dla studentów kończących uczelnie medyczne, a także dla tych, którzy stoją przed wyborem specjalizacji. Aktualnie jesteśmy w trakcie uruchamiania programu partnerskiego dla uczelni medycznych. - dodaje Anna Baranowska.

Anna Baranowska i Magdalena Waliszewska realizując swój pomysł postawiły na funkcjonalność i intuicyjność portalu. Strona jest niezwykle prosta w obsłudze. Użytkownicy poszukujący pracy w branży medycznej korzystają z wyszukiwarki, wpisując miasto, województwo, kod miejscowości oraz stanowisko i na tej podstawie wyszukują oferty. Jeśli znajdą coś interesującego muszą się zalogować, by skorzystać z danego ogłoszenia. Na stronie znajdują się oferty szpitali publicznych i niepublicznych.

Za korzystanie z portalu płacą ci, którzy chcą dodać ofertę. W porównaniu z innymi portalami, które posiadają oferty pracy, nasz cennik jest niezwykle atrakcyjny. Takie też było założenie od samego początku. Chcemy przyciągnąć ogłoszeniodawców i wspólnie stworzyć największą bazę ogłoszeń. Obserwując rynek usług medycznych stwierdziłyśmy, ze najsensowniejszym rozwiązaniem będzie stworzenie pakietów ogłoszeń dostosowanych do potrzeb pracodawców. Jest też przewidziany abonament dla użytkowników, który wprowadzimy, gdy ilość ogłoszeń będzie naprawdę imponująca - tłumaczy Magdalena Waliszewska.

Mniej niż rokwierzymy w siebie

Portal funkcjonuje niespełna miesiąc i już wzbudził spore zainteresowanie w branży medycznej.

Zgodnie z naszymi przewidywaniami współczynnik odrzuceń strony jest na bardzo niskim poziomie. Użytkownicy wchodząc na stronę, nie wyłączają jej od razu, odnajdują informacje, których szukali i już z nami zostają. - mówi Anna Baranowska. Mówi się, tworząc biznes od podstaw trzeba czekać minimum rok zacznie być rentowny, ja myślę, że w naszym przypadku wszystko potoczy się szybciej. Nie wiemy jeszcze jak szybko, ale wiemy, że perspektywy. Wierzymy w siebie. - dodaje Magdalena Waliszewska.

Strefa 89, czyli trzy strefy

Strefa 89 to miejsce spotkań stworzone na bazie koncepcji co-workingu. Przestrzeń Strefy została zaprojektowana tak, by z jednej strony stworzyć wygodne i dobre warunki pracy, z drugiej zaś zachęcić do zawierania nowych znajomości, wymieniania się wiedzą i pomysłami, które mogą przerodzić się w start-upy lub inne projekty biznesowe. Oprócz udostępniania przestrzeni zespół Strefy 89 organizuje szereg warsztatów, spotkań z mentorami, staży i szkoleń. Przestrzeń Strefy 89 została podzielona na trzy części.

W Strefie 89 znajdziemy „Star Your Business” - przestrzeń, która ma łączyć i integrować ludzi myślących innowacyjnie. To tutaj przy kawie, herbacie można porozmawiać, wymienić się spostrzeżeniami, myślami. Kolejną strefą jest „Open Space”, czyli część biurowa. Ksero, drukarki, aneks kuchenny i biurka, przy których można spokojnie i swobodnie pracować. Ostatnią strefą jest „Your Office”, czyli pięć wyposażonych, oddzielnych, zamykanych biur, które są przeznaczone dla zespołów pracujących nad konkretnym projektem.

"Strefa 89" jest częścią projektu "Innowacja poprzez co-munikację" finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Zobacz także:

W Strefie 89 zaoszczędzili kilka tysięcy złotych