W przyszłym roku na ulicach Szczecina pojawi się 20 nowych niskoemisyjnych Solarisów. Pojazdy będą wyposażone m.in.: w porty USB i internet bezprzewodowy. Gmina Miasto Szczecin podpisała właśnie umowę na ich zakup o łącznej wartości 34 mln zł.
Nowe autobusy dostarczy spółka Solaris Bus & Coach, która kilka miesięcy temu jako jedyna przystąpiła do przetargu ogłoszonego przez szczeciński magistrat. Zamówienie obejmuje dwa rodzaje autobusów.

Najpóźniej 16 lutego 2018 roku w Szczecinie pojawić ma się 10 sztuk autobusów jednoczłonowych o długości 12 metrów. To model Solaris Urbino 12. Jeden taki pojazd kosztuje 1,47 mln zł. Do 30 marca 2018 roku dostarczonych zostanie 10 sztuk autobusów dwuczłonowych o długości 18 metrów (Solaris Urbino 18). Za każdy z nich szczeciński magistrat zapłaci 1,94 mln zł. Zakup jest dofinansowany ze środków z RPO Województwa Zachodniopomorskiego

Nowe autobusy będą użytkowane przez Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe Dąbie. Najczęściej obsłużą linie kursujące po prawobrzeżu.

Wszystkie zamówione pojazdy zostaną wyprodukowane w 2018 roku. Nowe Solarisy będą klimatyzowane i zapewnią bezstopniowe wejście każdymi drzwiami. Będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz spełnią normy emisji spalin Euro VI. Wyposażone zostaną w system wykrywania i gaszenia pożaru silnika oraz kamery działające w zakresie 360 stopni. Pasażerowie będą mogli skorzystać z portów USB i internetu bezprzewodowego.

- Nasz tabor to ponad dwieście autobusów i ponad sto tramwajów. Te zasoby są nieustannie modernizowane, dlatego podpisujemy dziś umowę na dostawę kolejnych pojazdów. Dzięki temu wrasta jakość podróżowania i mieszkańcy to dostrzegają – powiedział po podpisaniu umowy prezydent Piotr Krzystek.

Kolejnym etapem modernizacji szczecińskiego taboru ma być zakup 16 autobusów hybrydowych. Przetarg na ich pozyskanie zostanie rozpisany jeszcze w tym roku.