„W obliczu zaistniałej sytuacji, gdy Federacja Rosyjska łamie normy prawa oraz zasady porządku międzynarodowego, utrzymanie dalszej współpracy z jakimkolwiek podmiotem Federacji Rosyjskiej jest niemożliwe” – czytamy w piśmie podpisanym przez prezydenta Piotra Krzystka.

8 kwietnia 1993 roku Szczecin zawarł z rosyjskim Murmańskiem umowę o dobrosąsiedzkiej i przyjacielskiej współpracy. Oba miasta, „przywiązując wielką wagę do nawiązania bratnich związków”, zobowiązały się wówczas m.in. do rozwijania współpracy w takich dziedzinach jak: gospodarka i przedsiębiorczość, handel i usługi, służba zdrowia, oświata i nauka, kultura, telekomunikacja, łączność i środki masowego przekazu oraz sport.

„Decyzja mogła być tylko jedna”

Po agresji Rosji na Ukrainę, z różnych stron sceny politycznej, pojawiły się głosy nawołujące do symbolicznego gestu, jakim byłoby wypowiedzenie umowy z Murmańskiem. „W imię solidarności z narodem ukraińskim i jego walką o wolność i niepodległość powinniśmy wykluczyć wszelką współpracę z miastami i instytucjami reprezentującymi Rosję i dyktatora Putina” – pisał radny Przemysław Słowik (z klubu Koalicji Obywatelskiej). „Nie wyobrażam sobie dalszej współpracy z państwem, którego symbolem stał się bezwzględny terror na niewinnej, bezbronnej ludności cywilnej” – komentował radny Dariusz Matecki (klub Prawa i Sprawiedliwości).

Do tych głosów, przychylił się prezydent Piotr Krzystek. „Decyzja mogła być tylko jedna” – napisał na Facebooku”.

„Utrzymanie dalszej współpracy z jakimkolwiek podmiotem Federacji Rosyjskiej jest niemożliwe”

„W związku z nieuzasadnioną i zbrodniczą agresją Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę informujemy, iż wypowiadamy umowę o nawiązaniu dobrosąsiedzkiej i przyjacielskiej współpracy pomiędzy miastami: Murmańskiem w Federacji Rosyjskiej i Szczecinem w Rzeczypospolitej Polskiej zawartą 8 kwietnia 1993 roku.

W obliczu zaistniałej sytuacji, gdy Federacja Rosyjska łamie normy prawa oraz zasady porządku międzynarodowego, utrzymanie dalszej współpracy z jakimkolwiek podmiotem Federacji Rosyjskiej jest niemożliwe” – czytamy w piśmie, którego adresatem jest Tamara Ivanovna Priamikova, pełniąca obowiązki mera miasta Murmańsk.

Pozostało 13 miast partnerskich

Po wykreśleniu Murmańska, na liście miast partnerskich Szczecina pozostanie 13 punktów: Bari (Włochy), Berlin Friedrichshain-Kreuzberg (Niemcy), Bremerhaven (Niemcy), Dniepr (Ukraina), Esbjerg (Dania), Greifswald (Niemcy), Jinan (Chiny), Kingston upon Hull (Wielka Brytania), Kłajpeda (Litwa), Lubeka (Niemcy), Malmö (Szwecja), Rostock (Niemcy), St. Louis (USA).