Opowieści o czasach, w których szczecińskie mewki, marynarze, a nawet szatniarz czy wykidajło w knajpie mógł być tajnym agentem – znajdziemy je w najnowszej książce Adama Zadwornego. To z pewnością pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika dawnego Szczecina i jego nieoczywistej historii.

Szczecinianie nadal szukają swojej tożsamości. Ta książka pomoże odkryć jej część

Podczas ostatniego wydania programu „Studio Kultura” tworzonego we współpracy radia SuperFM oraz portalu wSzczecinie.pl, gościem Gabriela Augustyna był Adam Zadworny, szczeciński dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą, współtwórca rozchwytywanego „Z Archiwum SZ.”. Tym razem autor ma coś dla miłośników szczecińskiego półświatka lat 60.

– Kiedy zacząłem czytać akta, bardzo wiele historii działo się w szczecińskich knajpach. O latach 60. mówiło się o prawdziwym desancie szpiegów – najczęściej w mundurach marynarki handlowej krajów zachodnich na Szczecin – mówi Zadworny. – Kiedy dostałem propozycję od poważnego wydawcy napisania całego zbioru takich prawdziwych opowieści szpiegowskich ze Szczecina, to specjalnie się nie wahałem.

„Byłem zaskoczony, że tych spraw jest tak wiele”

„Szpiedzy w Szczecinie” to 10 sensacyjnych, pełnych emocji opowieści o ciemnej stronie Szczecina. W książce znajdziemy m.in. rozdział poświęcony „pszczelarzowi, który był szpiegiem od niechcenia”, historię o „szpiegu, którego zgubiła paczka zapałek” czy też opowieść o „francuskim szpiegu, który miał proces w filharmonii”.

– Lubię uciekać w reportaż historyczny. Z nim jest taki kłopot, że najczęściej większość bohaterów nie żyje, a lubimy w reportażach, żeby bohaterowie mówili. Dlatego wymyśliłem, że będą mówili językiem protokołów przesłuchań, starych ubeckich filmów, nagrań radiowych z sal sądowych z procesów pokazowych szpiegów złapanych w Szczecinie – przyznaje Zadworny. – Byłem zaskoczony, że tych spraw jest tak wiele. Mówi się o szczecinianach, że wciąż szukają swojej tożsamości, myślę, że dlatego takim sukcesem był zbiór reportaży „Z Archiwum SZ.”, który przed laty wydaliśmy.

Książka „Szpiedzy w Szczecinie” ukazała się nakładem wydawnictwa Księży Młyn i została objęta patronatem radia SuperFM oraz portalu wSzczecinie.pl.