W ubiegłym roku w ramach projektu rezydenckiego (realizowanego przy współpracy szczecińskiego Klubu Storrady oraz berlińskiego JOE Platform Berlin e.V) do Szczecina przyjechali na miesięczne stypendium młodzi dziennikarze i artyści z Niemiec Jednym z bardziej znaczących efektów tego pobytu jest dwujęzyczna książka „Szczecin – spojrzenie z zewnątrz” („Stettin Eine Aussensicht”).

 Publikacja ta zawiera reportaże na temat kulturowych i społecznych przemian jakim uległ gród Gryfa w ostatnich dziesięcioleciach. Bodajże najbardziej frapującym z nich jest „Skrzyżowanie – próba przybliżenia tożsamości miasta” autorstwa Roberta Neu. W „Pielęgnacji gryfa” Zuzanna Krzysztofik zadaje pytanie „Dlaczego orzeł w herbie Szczecina jest czerwony ?”

Te teksty poprzedzone są serią rozmów Anny Kuglin z gośćmi szczecińskiego Klubu Storrada (wprowadzenie do nich napisała Elżbieta Nowakowska-Kühl, jego prezes). Są to tacy twórcy jak Dorota Danielewicz-Kerski, ,Dorota Masłowska, Drago Hari, czy Wiktoria Korb) Osoby te odwiedziły nasze miasto w ramach projektu „Aktywizacja kontaktów Szczecin-Berlin”. Oczywiście wśród poruszonych tematów jest m.in. kwestia starań Szczecina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Padają bardzo interesujące spostrzeżenia . Aktorka i reżyserka Brygida Dvorak-Mich uważa, że „W szczecińskim powietrzu czuć w którym czuć śródziemnomorski powiew. To miasto z powodzeniem mogłoby leżeć we Włoszech”)”. Całość wzbogaciły zdjęcia Mateusza Osajdy.

Warto dodać, że zaopatrując się w ten zbiór poza słowem pisanym otrzymujemy także dwa filmy dokumentalne („Szczecin” Martina Burriego oraz „Wysokie Obsession” w reżyserii Chrys Hamer i Diany Näcke) powstałe dzięki wspomnianemu wyżej programowi.

Książka została wydana dzięki instytucjom : Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Gminy Miasto Szczecin, Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, SZCZECIN 2016 oraz JOE – Platform Berlin e.V. Można ją nabyć w Klubie Storrady , ul. Storrady 2 w Szczecinie (za jedyne 10 zł)