To, co wyróżnia raperów spośród wielu artystów reprezentujących inne gatunki muzyczne to fakt, że w swoich tekstach podkreślają oni swoje pochodzenie. Nie inaczej jest w przypadku MC’s wywodzących się ze Szczecina.

Poprzednia część cyklu poświęcona była nieistniejącej już grupie Projektanci. Obecnie jej miejsce zajęła,  zyskująca coraz większe uznanie, ekipa PMM (Polski Mistrzowski Manewr). Grupa ta została założona przez Bartka ”Głowę” Głowackiego (jednego z członków Projektantów) oraz Bartłomieja ”Węża” Lady, którzy bliższą współpracę nawiązali podczas nagrywania drugiego albumu Projektantów zatytułowanego ”Braterstwo krwi”. Skład PMM uzupełnił producent Tomasz ”S.Z.W.” Szwedzki.

Na dyskografię szczecińskiej formacji składają się trzy krążki: ”Polski Mistrzowski Manewr”, ”Rap, stresy, hulana, interesy” oraz ”Poza horyzont”. Premiera ostatniego z wymienionych albumów, który    został w całości wyprodukowany przez O.S.T.R.-ego, to jednocześnie przełom w historii grupy. Szczecińscy artyści dotarli dzięki niemu do szerszej publiczności, czego najlepszym dowodem jest obecność ”Poza horyzont” na OLiSie (liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce).  

Należy podkreślić, że twórczość PMM, podobnie jak Projektantów, jest równie bogata, a nawet bogatsza w odniesienia do Szczecina. Pojawiają się one m.in. w takich utworach jak: ”Kiedy mówię”, ”Pochodzę z bloków”, ”SZ-N wita!!!”, ”Właśnie to mam na myśli” czy ”Mam pewny plan”.

”Kiedy mówię”

W kawałku zatytułowanym ”Kiedy mówię” Głowa dokonuje ciekawego zestawienia Polski ze Szczecinem: „Kiedy mówię Polska, myślę honor i duma/ Kiedy mówię Szczecin, witam was w mieście hulan”, „Z klubów na podwórko, z podwórek do klubów/ Leci szczery przekaz, nie dla sławy i tytułu/ Szczecin w moim sercu, Polska moją ojczyzną/ Kiedy mówię flatera, znaczy, że mogę wszystko”.

W tym samym numerze na uwagę zasługują także następujące wersy Węża: „To godło, berło, korona, herb to/Produkcja o nas, do której będziesz wracał często”  

”Pochodzę z bloków”

W utworze ”Pochodzę z bloków”, co sugeruje już sam jego tytuł,  członkowie grupy  odwołują się do swojego pochodzenia.  Głowa w swoich linijkach przedstawia ciemne strony blokowisk: „Pochodzę z bloków jak wszyscy moi ludzie/ Z miejsc, gdzie od syfu i przestępstw nie da się uciec/ Nie mów, że smucę, to realny obraz ulic/ Tu hajs zarabiasz rano, by wieczorem się znieczulić”.

W innych wersach szczeciński raper odwołuje się do jednego z utworów swojej macierzystej formacji (Projektantów), który znalazł się na krążku ”Mamy to we krwi”: „Nie myl tego z niczym innym/ Do klubu wjechało flow i trzęsie całym budynkiem/ Podwórka, osiedla, winkle żyją rytmem/ Nie wiesz, co jest w cenie – zapoznaj się z singlem”.

W przypadku tego kawałka warto zwrócić jeszcze uwagę na refren, w którym artyści definiują swój rap w następujący sposób: „To brzmienie ulic, muzyka podwórek/ Dźwięki dzieciaków w bluzach z kapturem/ Odzew chodników, płyt wielkich bloków/ Wokół których życie tętni głównie po zmroku”.

”SZ-N wita!!!”

Do tworzonej przez siebie muzyki członkowie PMM odnoszą się także w numerze zatytułowanym ”SZ-N wita!!!”, o czym świadczą następujące linijki Głowy: „Z powierzchni nie znikam, wciąż okupuje teren/ Surowym brzmieniem potwierdzam styl i flaterę”, „Witam Cię w moich progach, hace najwyższa nota/ Te dzielnie chłoną to, nikt tu nie buja w obłokach”.

Najważniejszy dla całego utworu jest jednak wers wspomnianego rapera, w którym wyraźnie zaznacza swoją miłość do  Szczecina, a jednocześnie nawiązuje do jednego z najważniejszych duetów działających na warszawskiej scenie hip-hopowej: „W sercu Szczecin, brat, jak u Hemp Gru Emokah”.  

”Żyję – wiem”

Jeśli mowa o Szczecinie, trudno nie wspomnieć o lokalnym slangu. Właśnie do niego odwołuje się Głowa w numerze zatytułowany ”Żyję – wiem” z płyty ”Rap, stresy, hulana, interesy”: „Mam swój odlot i wersy, które budzą respekt/ I szczeciński slang, byś mógł wiedzieć kim jestem”.

”Właśnie to mam na myśli”

Z kolei w kawałku ”Właśnie to mam na myśli” Głowa odwołuje się nie tylko do rodzinnego miasta, ale także do swojej rodziny, przyjaciół oraz rapu, który dał mu szansę na lepsze życie: „Przynoszę chlubę mojej rodzinie, temu miastu/ Wszystkim moim ludziom, którzy nie wierzyli w zastój/ Wciąż jestem tym samym typem z tych samych bloków/ Tutaj rap dał mi szansę, by się wyrwać z rynsztoku”

”Mam pewny plan”

Ostatnim numerem, o który chciałbym wspomnieć w tej części cyklu, jest kawałek ”Mam pewny plan”. W utworze tym Wężu odnosi się do zmian, jakie zaszły w jego życiu od czasu jego przeprowadzki z Kamienia Pomorskiego do Szczecina: „Mam pewny plan by wszystko zostało w rodzinie/ Nadal nagrywam rap i śnię swój sen o Szczecinie/ To miasto z tego słynie, że zajeżdża tu hardkorem/ Mimo to idę spokojnie ulicą wieczorem”,  „Może to chore, że podejście mamy ciężkie/ Zmieniłem się na lepsze przez osiem lat w tym mieście”.

 

Ostatnia odsłona “Szczecin w twórczości raperów”, w której przyjrzę się kolejnym utworom grupy PMM, już za tydzień.

Wszystkie części cyklu znajdziesz tutaj