Szczecin obecny jest nie tylko w tekstach utworów artystów wywodzących się z naszego miasta, ale także w kręconych na jego terenie teledyskach. W cyklu ”Szczecin w teledyskach” przedstawionych zostanie kilkadziesiąt wideoklipów zrealizowanych w Szczecinie, głównie hip-hopowych. Niektóre z nich pojawiły się już w cyklu ”Szczecin w twórczości raperów”, jednak jest ich zdecydowanie więcej. W piątym odcinku znalazły się klipy Soboty, Reny, Fenixa oraz grupy Sprzymierzeni.

Sobota ”Szczecin” gośc. Spółdzielnia

Rozpoczynamy mocnym akcentem, czyli teledyskiem Soboty zrealizowanym do kawałka pt. ”Szczecin” z albumu ”Gorączka Sobotniej Nocy”, w którym pojawiają się reprezentanci szczecińskiej Spółdzielni. Wideoklip został przygotowany w ramach cyklu ”Wyskocz do tego” – serii niskobudżetowych, zwykle jednoujęciowych teledysków – i przedstawia interesującą podróż przez stolicę Pomorza Zachodniego z przystankami w miejscach najbliższych szczecińskim raperom. Są to m.in.: Trasa Zamkowa, Brama Królewska, Plac Grunwaldzki czy Pomnik Czynu Polaków, a w każdym z nich swoją zwrotkę prezentuje inny reprezentant Spółdzielni. Godne uwagi są np. wersy Soboty, za pomocą których dokonuje reinterpretacji wiersza ”Kto ty jesteś?” z ”Katechizmu polskiego dziecka” autorstwa Władysława Bełzy, oraz linijki Tony’ego Jazzu, który przywołuje nazwy szczecińskich klubów – zarówno tych działających obecnie, jak i w przeszłości.  

Rena "Niezapomniani"

Następny w kolejności jest klip z udziałem Reny. Tym razem został zobrazowany jej solowy kawałek pt. ”Niezapomniani” z mixtape’u ”Mój monopol”, a nie numer, w którym pojawia się w roli gościa. Z racji tego, że tematem utworu jest śmierć, jednym z miejsc, w którym kręcono teledysk, był cmentarz. Obok niego zwraca uwagę przepiękna panorama miasta rozlegającą się z wieży widokowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W ten sposób ukazano kontrast między ziemią a niebem, świetnie korespondujący z treścią tego przejmującego kawałka.   

 

Sprzymierzeni “Ta dzielnica”

Po wideoklipach przedstawicieli wytwórni StoproRap czas na teledysk raperów ze szczecińskiego Śródmieścia (Cieśli, Kondzia, Pirata i Sochana) występujących w zespole Sprzymierzeni. W nawiązaniu do nazwy tego składu w wideo zdecydowano się ukazać Plac Szarych Szeregów (Sprzymierzonych) – podobnie jak inne miejscówki w nim przedstawione – zarówno za dnia, jak i po zmroku. Podczas oglądania warto jeszcze zwrócić uwagę na inny charakterystyczny punkt naszego miasta pojawiający się w tym obrazie, a mianowicie wieżowiec TVP Szczecin. Przeważają jednak ujęcia z podwórek i dachów okolicznych kamienic.

 

Fenix ”Krwawię” (prod. Radonis)

W dzisiejszej odsłonie cyklu pojawili się już przedstawiciele szczecińskiej sceny muzycznej, teraz czas na reprezentanta pobliskiego Stargardu Szczecińskiego – Fenixa, którego klip do utworu ”Krwawię” został zrealizowany w naszym mieście. Na teledysku przygotowanym w ramach serii ”Rap One Shot” można podziwiać Trasę Zamkową i widoczny z niej Zamek Książąt Pomorskich po zmroku, co stanowi jego dodatkowy walor. Warto wspomnieć, że podobne ujęcie wykorzystano w okładce do trzeciego albumu szczecińskiego składu PMM – ”Poza horyzont”.  

 

Sobota ”Zabroń mi”

Kończymy ulicznym wideo zrealizowanym do numeru ”Zabroń mi” Soboty, m.in. przy ulicy Parkowej w Szczecinie. Podobnie jak pozycja otwierająca piątą część cyklu, również i ta promowała drugi krążek szczecińskiego rapera zatytułowany ”Gorączka Sobotniej Nocy”.  

 

Kolejna odsłona cyklu ”Szczecin w teledyskach” za 2 tygodnie.

Zobacz także:

Szczecin w teledyskach [cz. 4]

Szczecin w teledyskach [cz. 3]

Szczecin w teledyskach [cz. 2]

Szczecin w teledyskach [cz. 1]