Szczecin obecny jest nie tylko w tekstach utworów artystów wywodzących się z naszego miasta, ale także w kręconych na jego terenie teledyskach. W cyklu ”Szczecin w teledyskach” przedstawionych zostanie kilkadziesiąt wideoklipów zrealizowanych w Szczecinie, głównie hip-hopowych. Niektóre z nich pojawiły się już w cyklu ”Szczecin w twórczości raperów”, jednak jest ich zdecydowanie więcej. W czwartej części znalazły się obrazy promujące wydane przed kilkoma dniami szczecińskie płyty: ”Trubalkan” i ”Proszę bardzo”, uzupełnione o klipy KrzyHa oraz zespołów Annalisa i Vespa.

After Blues ”To tylko dom”

Tym razem na otwarcie zostało wybrane wideo nakręcone do piosenki ”To tylko dom” i promujące trzynasty album Leszka Piłata i Waldemara Baranowskiego – działających pod szyldem After Blues – zatytułowanej ”Proszę bardzo”. Podobnie jak w sporej części teledysków kręconych w naszym mieście, również i w tym zdecydowano się na ukazanie jednego z najbardziej reprezentacyjnych punktów stolicy Pomorza Zachodniego – Wałów Chrobrego. Można nawet zaryzykować twierdzenie, że wybór tego miejsca, w przypadku tego klipu, ma charakter symboliczny. Występują w nim bowiem gościnnie Beata Zygarlicka i Konrad Pawicki – aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie, zlokalizowanego właśnie na Wałach Chrobrego. Oczywiście nie można pominąć ujęć kręconych w innej części naszego miasta, czyli na Deptaku Bogusława.  

 

Annalisa ”The Meaning Of Life”

Utwór ”The Meaning Of Life” szczecińskiej formacji Annalisa, promujący krążek pt.”Wiara i rozum”, to propozycja dla fanów mocnych brzmień. Niewątpliwym atutem zrealizowanego do niego teledysku jest ukazanie nocnego Szczecina, a konkretnie Trasy Zamkowej wraz z umieszczonymi na jej filarach graffiti i pobliskiego Zamku Książąt Pomorskich.  

 

KrzyHu feat. Hetane "Pozwól Zasnąć"

Kolejna pozycja należy do rapera KrzyHa. Zobrazowany wideoklipem kawałek zatytułowany ”Pozwól Zasnąć” z płyty ”Dlaczego o tym mówię” przedstawia miasto m.in. z perspektywy osoby podróżującej komunikacją miejską. A w wideo znalazły sie ujęcia Stoczni Szczecińskiej, Placu Zwycięstwa, Placu Rodła, Jasnych Błoni czy Pomnika Czynu Polaków.  

 

Vespa ”To Tyle Dziś Kosztuje”

Po klipach KrzyHa oraz grup After Blues i Annalisa pora przyjrzeć się teledyskowi jednego z najważniejszych polskich zespołów wykonujących ska – Vespy, którego członkowie dumnie reprezentują Szczecin. Do piosenki ”To tyle dziś kosztuje”, pochodzącej z czwartego albumu szczecinian zatytułowanego ”Starsi Grubsi Bogatsi”, nakręcono wideo, w którym przewijają się Plac Szarych Szeregów (Sprzymierzonych), Pomnik Czynu Polaków oraz Restauracja Chrobry zlokalizowana na Wałach Chrobrego.   

 

Bubliczki ”Nic nie ma na bank”

Na początku tej części cyklu był blues, a na końcu jest… mieszanka muzyki kaszubskiej z muzyką cygańską, bałkańską i klezmerską. Klip przygotowany do piosenki ”Nic nie ma na bank” promuje wydany przed kilkoma dniami przez wytwórnię Dobrzewiesz Nagrania krążek formacji Bubliczki zatytułowany ”Trubalkan”. Po świetnych teledyskach zrealizowanych w stolicy naszego województwa do numerów z płyty ”Cztery i pół” Łony i Webbera poszukiwacze szczecińskich akcentów w różnych dziedzinach sztuki mają kolejny powód do zadowolenia. Poziom omawianego wideoklipu jest bowiem równie wysoki, jak obrazów nakręconych do kawałków ”Nie pytaj nas” i ”To nic nie znaczy”. Nie może być jednak inaczej, skoro swoje palce maczał przy nich wspomniany wyżej duet, będący dumą naszego miasta. W wideo szczecinianie odnajdą m.in. budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie, otwarty niedawno Bulwar Piastowski, a także zlokalizowaną w jednej z zapomnianych, północnych dzielnic Szczecina – na Golęcinie – Starą Olejarnię. Wart odnotowania jest jeszcze udział w klipie lidera grupy Chorzy – Olka Różanka – odtwarzającego rolę klienta lokalnego sklepu.  

 

Kolejna odsłona cyklu ”Szczecin w teledyskach” za 2 tygodnie.

Zobacz także:

 Szczecin w teledyskach [cz. 3]

Szczecin w teledyskach [cz. 2]

Szczecin w teledyskach [cz. 1]