Szczecin obecny jest nie tylko w tekstach utworów artystów wywodzących się z naszego miasta, ale także w kręconych na jego terenie teledyskach. W cyklu ”Szczecin w teledyskach” przedstawionych zostanie kilkadziesiąt wideoklipów zrealizowanych w Szczecinie, głównie hip-hopowych. Niektóre z nich pojawiły się już w cyklu ”Szczecin w twórczości raperów”, jednak jest ich zdecydowanie więcej. W drugiej części znalazły się klipy Peji, Sage’a, PMM, Łony i Webbera oraz zespołu Listopad.

[ Pierwsza część cyklu tutaj ]

RPS feat. Kaczor "Szkoła życia"

Drugie zestawienie otwiera teledysk nie szczecińskiego, ale… poznańskiego artysty Peji do utworu ”Szkoła życia” z płyty ”Styl Życia G'N.O.J.A.”, w którym gościnnie wystąpił Kaczor. Wideo zrealizowane na Łasztowni to dowód, że Szczecin może być atrakcyjnym miastem do kręcenia teledysków nie tylko dla lokalnych twórców. Należy dodać, że ”Szkoła życia” spotkała się z bardzo dobrym odbiorem fanów, o czym najlepiej świadczy imponująca liczba blisko trzech milionów wyświetleń.

Sage gośc. Maciek Kieru ”F**k ACTA”

Kolejny klip, zrealizowany do numeru ”F**k ACTA” Sage’a, zasługuje na szczególne wyróżnienie z powodu okoliczności, w których został nakręcony, tj. podczas szczecińskiego marszu przeciwko wprowadzeniu ACTA w Polsce. Obraz ten zyskuje wiele dzięki konwencji (prostego, zazwyczaj jednoujęciowego, wideo powstałego w ramach cyklu ”Wyskocz do tego!”), w jakiej został zrealizowany. Na planie wideoklipu obok gospodarza kawałka i gościnnie występującego w nim Maćka Kiera pojawiają się tysiące szczecinian, zaś cała akcja toczy się wieczorem na ulicach naszego miasta, głównie w pobliżu trzech placów: Rodła, Żołnierza Polskiego i Hołdu Pruskiego.

PMM “Wracam”

Innym ciekawie zmontowanym obrazem jest ten nakręcony do utworu ”Wracam”, pochodzącego z albumu ”Poza horyzont” szczecińskiego składu PMM. Wideo oparte na retrospekcjach stanowi przelot przez ważne miejscówki Szczecina, takie jak: Cafe 22, Plac Rodła z budynkiem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Wały Chrobrego, Trasę Zamkową, nową Pleciugę czy przejście podziemne przy skrzyżowaniu al. Wyzwolenia z ul. Rayskiego i ul. Malczewskiego. Całość uzupełniona została jeszcze o ujęcia z koncertów szczecińskich raperów.

Łona i Webber ”To nic nie znaczy”

W dzisiejszej piątce teledysków pojawiła się już pozycja od czołowego reprezentanta poznańskiej sceny hip-hopowej – Peji. Nie może zabraknąć również klipu od najbardziej rozpoznawalnego szczecińskiego duetu, czyli Łony i Webbera. Przed Wami wideo zrealizowane do kawałka ”To nic nie znaczy” ze „złotego” krążka pt. ”Cztery i pół”. A zmagania językowe Adama Zielińskiego mają w nim miejsce m.in. w jednym ze szczecińskich tramwajów oraz w okolicy Bramy Królewskiej.

Listopad "Before I Forget" (Acoustic Slipknot cover)

Na koniec tej części cyklu czas odbić od hip-hopu w stronę rocka. Na dachu jednego z najważniejszych klubów w naszym mieście – „Słowianina” – szczecińska grupa Listopad w ramach akusessions wykonała cover piosenki ”Before I Forget” znanego amerykańskiego zespołu Slipknot.

Poza świetnym wykonaniem w teledysku szczególną uwagę zwraca nie mniej znakomita panorama Szczecina.

Kolejna odsłona cyklu ”Szczecin w teledyskach” już za 2 tygodnie.