Szczecin obecny jest nie tylko w tekstach utworów artystów wywodzących się z naszego miasta, ale także w kręconych na jego terenie teledyskach. W cyklu ”Szczecin w teledyskach” przedstawionych zostanie kilkadziesiąt wideoklipów zrealizowanych w Szczecinie, głównie hip-hopowych. Niektóre z nich pojawiły się już w cyklu ”Szczecin w twórczości raperów”, jednak jest ich zdecydowanie więcej. W pierwszej części znalazły się klipy The Analogs, Vespy, Łony, Soboty oraz Projektu Nasłuch.

The Analogs "Twoje kłamstwa"

Na pierwszy ogień idzie teledysk szczecińskiej formacji grającej street-punka – The Analogs. ”Twoje kłamstwa” to utwór o wydźwięku politycznym, który znalazł się na krążku zatytułowanym ”Kroniki Policyjne”. W teledysku pojawiają się jedne z najważniejszych w tamtym okresie miejsc do jazdy na deskorolce w Szczecinie, tj. okolice Pomnika Czynu Polaków i Zamku Książąt Pomorskich. 

Łona i Webber "Miej wątpliwość"

”Miej wątpliwość” to jeden z najlepszych kawałków o zabarwieniu politycznym nagranym przez Łonę, który znalazł się na płycie ”Absurd i Nonsens” wydanej pod szyldem Łona i Webber. W teledysku do tego utworu, którego reżyserii podjął się sam Noon, szczeciński duet podkreśla swoje przywiązanie do rodzinnego miasta. W obrazie tym podziwiać można m.in. największy cywilny schron w Polsce z okresu II wojny światowej, Stadion Pogoni Szczecin oraz dźwigi dawnej Stoczni Szczecińskiej.  

 

Projekt Nasłuch ”7”

Teledysk ten zrealizowany został do numeru ”7” z płyty “Nieznani Sprawcy LP” mającego charakter rozliczeniowy. Klip nakręcono w okolicach jednej z najważniejszych arterii drogowych Szczecina – Trasy Zamkowej.  

 

Sobota gośc. Rena ”Dzielnia”

”Dzielnia” to kawałek z mixtape’u Soboty ”Urodzony by przegrać, żyję by wygrać”. Teledysk zrealizowany do tego utworu przedstawia „ciemniejsza stronę” naszego miasta: dzielnicę, w której szczeciński raper spędził sporą część swego życia i w której ważne miejsce zajmuje „Trójkąta Bermudzkiego Region” (Śląska, Mazurska, Wojska Polskiego).   

 

Vespa “To Miasto”

Pierwszą odsłonę cyklu zamyka wideoklip zrealizowany do piosenki ”To Miasto” zarejestrowanej przez szczecińską grupę wykonująca ska – Vespę – na album ”Bujaj się”. W obrazie nakręconym do tego utworu odnaleźć można m.in. nieistniejącego już ”Grzybka”, dawne punkty gastronomiczne zlokalizowane przy Bramie Portowej, Plac Grunwaldzki oraz przejście podziemne przy skrzyżowaniu al. Wyzwolenia z ul. Rayskiego i ul. Malczewskiego. Zobaczcie, jak wyglądało miasto, które „pół godziny na dobę snu ma”, kilka lat temu.    

 

 

Kolejna część cyklu ”Szczecin w teledyskach” już za 2 tygodnie.