Już tylko miesiąc dzieli Szczecin od największej żeglarskiej imprezy tego roku. Żagle 2023 zbliżają się wielkimi krokami, a Nabrzeże Starówka i Wały Chrobrego ponownie wypełnią się nie tylko jednostkami z całej Europy, ale i wieloma atrakcjami.
Jak zapewniają organizatorzy, z okazji Żagli 2023 Łasztownia zamieni się w wyspę, „w której nie zabraknie dobrej zabawy, pysznego jedzenia i genialnych dźwięków”.
Żaglowce zacumują po obu stronach Odry
W weekend 18-20 sierpnia największą atrakcją w mieście będą przede wszystkim żaglowce, które przypłyną do Szczecina z Niemiec, Finlandii, Holandii oraz Polski. Z gościnności stolicy Pomorza Zachodniego skorzystają także jednostki szkoleniowe, oldtimery, okręty wojskowe, ale także prywatne jachty, które zacumują w miejskiej marinie. Ale to nie jedyne, co czekać będzie na mieszkańców i turystów podczas żeglarskiego wydarzenia.
Oba brzegi Odry połączy most pontonowy, którego zabrakło w ubiegłym roku. W pobliżu biurowca Lastadia stanie scena główna, na której przez trzy dni będą występować „topowe gwiazdy”. Jakie? Tego organizatorzy jeszcze nie zdradzają.
O morski klimat wydarzenia zadbają za to artyści ze sceny szantowej, która znajdzie się tuż przy pomniku Centaura. Natomiast najmłodsi odwiedzający będą mogli „zacumować” przy pomniku Adama Mickiewicza, gdzie w Strefie Dziecięcej czekać będą animacje, warsztaty, występy i pokazy taneczne.
Jarmark pod Żaglami i Festiwal Orkiestr Dętych
Podczas Żagli 2023 mieszkańcy i turyści cały czas będą mogli korzystać z oferty wesołego miasteczka, które zajmuje spory fragment terenu szczecińskiej wyspy.
– Za sprawą Holiday Parku będzie można przeżyć niezapomniane chwile na największym kole młyńskim, a szybkie kolejki górskie zadbają o odpowiedni poziom adrenaliny przez cały weekend. Tuż za wesołym miasteczkiem będzie można zajrzeć do Food Portu, gdzie zacumują food trucki z rzemieślniczymi lodami, zapiekankami i innymi przekąskami – zachęca Celina Wołosz, rzecznik prasowa miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
Po drugiej stronie rzeki będzie można przespacerować się alejkami Jarmarku pod Żaglami, gdzie czekać będą wystawcy z regionalnymi produktami, rękodziełem, słodkościami, domowymi wyrobami, biżuterią, kosmetykami i dekoracjami.
– W sąsiedztwie Jarmarku pojawi się Strefa Piw Kraftowych – zapowiada C. Wołosz. – W specjalnie wyznaczonym miejscu wypełnionym leżakami, klimatycznymi dekoracjami i oświetleniem, zagoszczą wyjątkowe, rzemieślnicze piwa różnych gatunków. Bogata oferta kraftowych browarów będzie obejmować nie tylko procentowe trunki, ale także dobrze wywarzone „zerówki".
Jak co roku Żaglom będzie towarzyszył Festiwal Orkiestr Dętych o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. – Tę szóstą edycję Festiwalu będzie można zobaczyć i usłyszeć zarówno nad Odrą, jak i w Teatrze Letnim czy na placu Solidarności – zdradza rzecznik ŻSTW.
Komentarze
9