Po dwóch edycjach coroczna gala rozdania najważniejszych polskich nagród muzycznych przenosi się na Śląsk. Już w ubiegłym roku organizacja imprezy w naszym mieście była poddawana pod dyskusję, ale ówczesny wiceprezydent, Krzysztof Soska, był jej wielkim zwolennikiem. W tym roku gala wypełniona gwiazdami polskiej sceny odbędzie się wiosną w Arenie Gliwice.

Oszczędności wygoniły Fryderyki ze Szczecina

Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, decyzja o tym, by nie organizować w Szczecinie gali rozdania „polskich Grammy”, zapadła jeszcze w 2022 roku. Miasto, w którym odbywa się wydarzenie, partycypuje finansowo w jego organizacji. W ubiegłym roku Szczecin dofinansował galę kwotą kilkuset tysięcy złotych. Dołożył się także urząd marszałkowski. W tym roku ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Arenie Gliwice.

Informację o rezygnacji z organizacji gali rozdania Fryderyków w Szczecinie potwierdza Marta Kufel z urzędu miasta.

– Potwierdzamy, że w tym roku gala Fryderyków nie odbędzie się w Szczecinie. Powodem takiego stanu rzeczy jest sygnalizowana od wielu miesięcy trudna sytuacja finansowa miasta, spowodowana niekorzystnymi działaniami rządu. W związku z powyższym, miasto musiało podjąć wiele decyzji mających na celu zapewnienie szeroko rozumianych oszczędności – informuje Marta Kufel.

Szczecińska kultura zamiast ogólnopolskich nagród. Słowik pozytywnie

Informacja o rezygnacji z gali spotkała się z pozytywną opinią m.in. radnego Przemysława Słowika, przewodniczącego komisji ds. kultury i promocji w radzie miasta. 

– Zgodnie z zapowiedziami, szukanie oszczędności trwa. Rezygnacja z Fryderyków to oszczędność pół miliona złotych i jestem przekonany, że znacznie lepszą i trwalszą promocję Szczecina w Polsce zapewnia nam działalność naszych miejskich instytucji kultury. Zamiast inwestycji w jednodniowe wydarzenie, na którym rozdaje się nagrody muzyczne, możemy przeznaczyć środki na nasze organizacje kulturalne, które zdobywają nagrody przez cały rok. To najlepsza forma promocji dla Szczecina – komentuje Przemysław Słowik.

W Gliwicach wystąpią m.in. Julia Wieniawa i Sara James

Jeszcze rok temu Krzysztof Soska, były wiceprezydent Szczecina, nie ukrywał ekscytacji galą i w programie „Studio wSzczecinie.pl” pozwalał na nazywanie się „ambasadorem Fryderyków”.

– Niesamowite emocje towarzyszą gali Fryderyków. Dobrze je pamiętamy z zeszłego roku, kiedy Szczecin wraz z Pomorzem Zachodnim był gospodarzem tego wydarzenia. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli na nowo przeżywać te piękne chwile w naszym mieście. To najważniejsza nagroda muzyczna w kraju i dobrze, że zostanie wręczona u nas – podkreślał Soska.

– Coraz więcej wydarzeń kulturalnych wybiera na swój port Pomorze Zachodnie. Te, które do niego zawitają, bardzo często robią to ponownie – komentował w 2022 roku marszałek Olgierd Geblewicz.

Gala Fryderyków 2023 odbędzie się 22 kwietnia w Arenie Gliwice. Na scenie zaprezentują się m.in.: T.Love, Julia Wieniawa, Smolasty, Sara James czy Mrozu.