Na spacer po dawnym osiedlu Neu Westend zapraszają Sabina Wacławczyk i Dorota Pundyk – pomysłodawczynie projektu „2Q22 – rok upamiętnienia Johannesa Quistorpa”. „Pokażemy wille, obiekty i ulice związane z Quistorpami i ich deweloperskim przedsięwzięciem w tej części miasta” – zapraszają miłośniczki Szczecina.

Coraz więcej szczecinian interesuje się historią rodu Quistorpów. To rodzina, która miała niewątpliwy wpływ na to, jak rozwijał się Szczecin na przełomie XIX i XX wieku. Dodatkowo, każdy Quistorp prowadził działalność dobroczynną – mieli to zapisane nie tylko w genach, ale i herbie.

Kiedyś był to Johannes Platz

W tym roku mija 200. rocznica urodzin seniora rodu, Johannesa Quistorpa. Z tej okazji Dorota Pundyk i Sabina Wacławczyk przygotowały projekt „2Q22 – rok upamiętnienia Johannesa Quistorpa” z szeregiem działań zaplanowanych na cały rok. Tym razem będzie to sobotni spacer po dawnym osiedlu Neu Westend.

Obecnie to część Pogodna, której centralnym punktem jest plac im. Wujka Jakuba. Wytyczony został w latach 90. XIX wieku jako centralny punkt zaprojektowanego i zrealizowanego przez spółkę Westend wspomnianego już osiedla Neu Westend. To właśnie tą firmą kierował Johannes Quistorp.

„Na jego cześć plac nazwano Johannes Platz” – dodają Sabina Wacławczyk i Dorota Pundyk. „W momencie budowy osiedle leżało tuż poza granicami miasta, co było korzystne dla inwestora ze względu na niższe podatki i opłaty lokalne”.

Osiedle z własną elektrownią

Neu Westend było dobrze skomunikowane z centrum miasta – w pobliżu przebiegał główny trakt w kierunku Tanowa (dzisiejsza aleja Wojska Polskiego), a niedaleko znajdował się przystanek kolejowy (obecnie Szczecin Łękno). W tym osiedlu domy może i były mniejsze niż w Westendzie, ale za to wyposażone w zdobycze nowoczesności – wodociągi i elektryczność. Odpowiedzialny za to był Martin Quistorp, który przejął schedę po ojcu.

Każda z pięciu ulic Neu Westend pierwotnie otrzymała imię jednego z członków rodziny Quistorpów. Nazwy te uległy zmianie po 1910 roku, kiedy to teren osiedla został włączony do miasta. Warto dodać, że w pierwszych latach XX wieku rozpoczęto także budowę zróżnicowanych architektonicznie willi. Większość z nich przetrwała do dzisiaj.

Obecnie plac Wujka Jakuba to miejsce rekreacji i wypoczynku okolicznych mieszkańców. W latach 2009-2010 przeszedł gruntowną modernizację – wymieniono nawierzchnię jezdni i chodników, zainstalowano nowe, stylizowane na zabytkowe latarnie, częściowo zmieniono przebieg ścieżek. Urządzono także dwa place zabaw dla dzieci i zbudowano pojazdy dla wózków dziecięcych i inwalidzkich).

Zapraszają na sobotni spacer śladami Quistorpów

To tylko część ciekawostek na temat Neu Westend. Zdecydowanie więcej dowiedzą się uczestnicy sobotniego spaceru, na który zapraszają Sabina Wacławczyk i Dorota Pundyk.

„Pokażemy wille, obiekty i ulice związane z Quistorpami i ich deweloperskim przedsięwzięciem w tej części miasta, a także domy mieszkalne, których architektura odzwierciedla ówczesne trendy w budownictwie”.

Spacer rozpocznie się o godz. 12 i potrwa co najmniej dwie godziny. Zbiórka na placu im. Wujka Jakuba. Wstęp wolny.