I trzeba przyznać, że zrobił to z klasą. Mapping, koncert i pokaz fajerwerków- tak w skrócie można opisać to, co działo się w Szczecinie z 30 czerwca na 1 lipca. Wydarzenie „Polska przewodzi. Szczecin gra.” zostało zorganizowane z okazji przejęcia przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Mapping –czyli nowatorska i niesamowicie widowiskowa forma prezentacji multimedialnej-na elewacji gmachu Muzeum Narodowego wywarł ogromne wrażenie. Po każdym pokazie szczecinianie nagradzali widowisko brawami. Mogliśmy obserwować m.in. bitwę pirackiego statku ze statkiem, na którym powiewała szczecińska flaga. Wygraliśmy. Widowisko zaaranżował Piotr Szaliński.

Podczas koncertu zagrał Ray Wilson, były wokalista grupy Genesis, Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, Halina Młynkowa, Maciej Silski, grupa Blenders, Bracia, Carpe Diem, Marcin Wyrostek i Magda Tul. Hirek Wrona poprowdził listę Europa Top 10. Pierwsze miejsce zajął utwór zespołu Queen - We are the champions, a wykonali go Bracia.

Po wspólnym odliczaniu do północy, zobaczyliśmy widowisko akrobatyczne z symbolicznym przekazaniem flagi UE oraz pokaz fajerwerków.

Prezydencję przejmujemy od Węgrów, a po sześciu miesiącach oddamy ją Duńczykom. Polska prezydencja będzie ogniskowała się wokół takich tematów jak budżet UE na lata 2014-2020 (prawdopodobnie nasz kraj otrzyma 80 mld euro, czyli aż o 11 więcej niż w latach 2007-2013), stosunki ze Wschodem, rynek wewnętrzny, wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej UE, wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony oraz wykorzystania kapitału intelektualnego Europy. Na pewno zajmiemy się również trudną sytuacją Grecji oraz akcesją Chorwacji do UE.

Szczecin nie znalazł się w rządowym dokumencie "Obiekty rekomendowane jako miejsca spotkań krajowych podczas polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 r.”, dlatego też w naszym mieście nie będzie oficjalnych spotkań, konferencji i innych wydarzeń związanych z prezydencją. Wg szacunków impreza zgromadziła ponad 100 tys. osób. Część imprezy transmitowała "na żywo" telewizyjna dwójka.