Sala kinowa, pomieszczenie do nagrywania muzyki, biura od 10 do 50m2, a także pokoje hotelowe to części składowe funkcjonującego w Szczecinie Inkubatora Kultury, prowadzonego przez Media Dizajn w budynku po instytucji Szczecin 2016.

Pawilon po Szczecin 2016, mieszczący się przy Wojska Polskiego 90 radni przeznaczyli na Inkubator Kultury. Zostały złożone dwie oferty prowadzenia nieruchomości, ale wygrała koncepcja zaproponowana przez Media Dizajn. Dlaczego? - Miasto przekonaliśmy tym, że mamy podejście bardziej biznesowe do prowadzenia tego typu organizacji, proponując rozwiązania współfinansowania budynku przez organizacje wynajmujące te powierzchnie- mówiła w rozmowie z wSzczecinie.pl Magdalena Małachowska z Media Dizajn.

Dla swoich beneficjentów inkubator oprócz powierzchni biurowych od 10 do 50m2 będzie oferował możliwość korzystania z części wspólnych i kina. Znajdzie się również system szafkowy z open spacem, czyli przestrzeń gdzie z ulicy organizacja może przyjść, zapisać się, popracować sobie, posprawdzać różne newsy w Internecie i skorzystać z tej przestrzeni – opowiadała o miejscach na poszczególnych kondygnacjach Magdalena – Na samej górze mamy pokoje rezydencjalne w liczbie trzech, z łazienką, z osobną klatką, które będą dostosowane do tzw. pokoi hotelowych, które będziemy wynajmować na potrzeby działań w zakresie kultury, które odbywają się w mieście. Zarówno dla tych, którzy działają w inkubatorze, jak i tych z zewnątrz, którzy potrzebują gdzieś położyć swoich gości. Wyciszona sala, mieszcząca się na dole budynku zostanie przeznaczona na studio nagraniowe. Inkubator otrzymał 3 wnioski, z których ostateczny beneficjent zostanie wyłoniony przez Urząd Miejski (dział kultury) na podstawie analizy dokonań i planów zainteresowanych.

Najemcy, korzystający z preferencyjnych stawek będą musieli uczestniczyć w szkoleniach, a te – jak zastrzega Media Dizajn - będą dostosowane do ich potrzeb. Inkubator umożliwi również udział w szkoleniach osobom, które dopiero przymierzają się do założenia organizacji.

Zapytaliśmy Magdalenę z Media Dizajn o to czy wzorują się na innych inkubatorach. Dowiedzieliśmy się o licznych wizytacjach w różnych inkubatorach, dokonanych przez osoby zajmujące się szczecińskim Inkubatorem Kultury: Nie mamy takiego podejścia, że idziemy – podoba nam się mówimy: o! chcemy zrobić to samo. Nasza wiedza, doświadczenia plus to co obserwujemy jako sukces w różnych miejscach w Polsce, w Europie na świecie chcemy u nas wdrożyć. Na jakim poziomie się nam to uda to zobaczymy.

Obecnie wszystkie powierzchnie znajdują się w procedurze oceny wniosków. Docelowo, wszystkie powierzchnie biurowe zostaną wynajęte (w tym również przez najemców Szczecin 2016- Zachętę, Pogranicza, Batic Neopolis Orchetstrę i Officynę). Działalność Inkubatora skupia się wokół wspierania i stymulowania środowiska kultury. Preferencyjna stawka najmu dla NGOs działających w tej sferze to 3zł netto/m2. Komercyjnie, jeśli przestrzenie nie będą zarezerwowane przez organizacje kultury, będziemy wynajmować jedynie salę kinową, kominkową, czy pokoje hotelowe (rezydencjalne).

140 tys. złotych to wysokość wsparcia finansowego udzielonego przez miasto tej instytucji do końca bieżącego roku.

W najbliższą sobotę odbędzie się Dzień Otwarty Inkubatora.