Miasto aplikowało o 35 mln zł na realizację trzech inwestycji, ale wnioski zostały odrzucone. W dwóch poprzednich transzach Szczecin otrzymał 101 mln zł na dofinansowanie dwóch zadań.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program wsparcia samorządów, by w czasie pandemii nie musiały rezygnować z inwestycji. W łącznej puli, rozdzielanej w trzech transzach, było 13 mld zł. Podział środków od początku budził polityczne emocje i oskarżenia o faworyzowanie samorządów, w których rządzi Prawo i Sprawiedliwość.

Geblewicz: „Jedynym kryterium podziału środków są preferencje polityczne”

Mówi o tym marszałek Olgierd Geblewicz, który wylicza, że do samorządów z województwa zachodniopomorskiego, w ramach ostatniego naboru wniosków, wpłynie 68 mln zł, czyli mniej niż wynika ze średniej krajowej (12. miejsce w Polsce), a najwięcej środków trafi na Podkarpacie. Odrzucono wszystkie wnioski o dofinansowania złożone przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski (na 10 hybrydowych pociągów, modernizację siedzib pogotowia i poprawę warunków w oddziałach pulmonologicznych).

– O tym, że jedynym kryterium podziału środków są preferencje polityczne władz danego samorządu, mówiono głośno podczas poprzedniej edycji RFIL. Jak widać – rządzący za bardzo się tym nie przejęli. Wojewoda zachodniopomorski najprawdopodobniej nie udzielił rekomendacji żadnemu z naszych projektów. Mieszkańcy mają prawo wiedzieć, dlaczego. Złożę w tej sprawie wniosek do Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego o pilne zwołanie posiedzenia, podczas którego wojewoda wytłumaczy się przed samorządami, których mieszkańcy nie dostali ani złotówki, choć płacą takie same podatki, jak choćby mieszkańcy Podkarpacia – komentuje marszałek Geblewicz.

Szczecin bez dofinansowania, ale inwestycje nie są zagrożone

Żadne środki tym razem nie popłyną również do Szczecina. Magistrat wnioskował o 9,5 mln zł na modernizację gmachu Urzędu Miasta (m.in. przygotowanie Sali Ślubów), blisko 17 mln zł na rozwój monitoringu miejskiego i 9 mln zł na zakup autobusów elektrycznych.

– Pomimo nieprzyznania dofinansowania, dla dobra mieszkańców, Szczecin nie zrezygnuje z realizacji powyższych projektów – uspokaja Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

We wcześniejszych transzach Szczecin otrzymał 93,5 mln zł na budowę stadionu Pogoni i 8,3 mln zł dla Uniwersytetu Szczecińskiego na przebudowę obiektów Wydziału Prawa i Administracji.

Kto dostanie pieniądze?

Z ostatniej puli innym samorządom z Pomorza Zachodniego przyznano 68 mln zł. Przykładowe, większe inwestycje, które zostaną dofinansowane to:

  • przebudowa, termomodernizacja i remont Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie;

  • przebudowa drogi powiatowej nr 3513Z Koszalin – Skwierzynka – Kędzierzyn;

  • kompleksowa modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę na terenie gminy Brojce;

  • rozbudowa budynku użyteczności publicznej w gminie Dygowo, w obiekcie zaprojektowano przedszkole, bibliotekę, salę fitness, siłownię, zaplecze gastronomiczne, salę konferencyjną, sale społeczne;

  • budowa ujęcia wody, stacji uzdatniania wody oraz sieci wodociągowej i biologicznych oczyszczalni ścieków dla miejscowości Budzieszewice, Łoźnica, Dzieszkowo w gminie Przybiernów.