Przyszłość morskiego szkolnictwa zawodowego, nowoczesny recykling statków i transport intermodalny, to tylko część tematów poruszanych podczas 6. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie.

Stocznie pod nowym nadzorem

Całe wydarzenie trwało dwa dni i zaczęło się od podpisania ważnego dokumentu. Był nim list intencyjny o przejęciu przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dwóch podmiotów - Stoczni Szczecińskiej i Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia. Do tej pory, jak wiemy, były one nadzorowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. 

To część procesu, który ma doprowadzić do tego, że także inne stocznie w Polsce przejdą pod nadzór Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Taką deklarację przedstawił obecny podczas inauguracji obrad, 15 czerwca, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk. Stwierdził, że dzięki temu wzmocniony zostanie potencjał stoczniowy, z uwagi na zintegrowanie działań prowadzących do pozyskiwania dużych kontraktów czy wspólne występowanie w szczególnie istotnych i wartościowych przetargach w gospodarce morskiej.

Siedemnaście zawodów morskich

Podczas dalszych obrad mówiono m.in. o programie InnoShip, dotyczącym działalności badawczo-rozwojowej w sektorze stoczniowym, o nowych zawodach morskich (jest ich już teraz w sumie siedemnaście!) i planach zintensyfikowania kształcenia kadr w profesjach związanych z morzem. Wielokrotnie powracały w tym kontekście i w przypadku innych zagadnień, kwestie finansowania. Dlatego drugiego dnia kongresu, dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej, Katarzyna Krzywda, poruszyła ten temat w swoim wystąpieniu podsumowującym kongres.

Powstanie Morski Fundusz Rozwoju

– Zrobimy wszystko by powstał Morski Fundusz Rozwoju – powiedziała. – Zapewni on m.in. środki inwestycyjne dla armatarów, którzy muszą konkurować z zagranicznymi firmami.

Zgodnie z jej zapewnieniem prace nad takim instrumentem finansowania są w ministerstwie bardzo zaawansowane i kiedy projekt trafi na drogę legislacyjną, możemy się spodziewać, że dość szybko zostanie wprowadzony w życie.

Krzywda poświęciła też kilka zdań innej ważnej kwestii domagającej się uregulowania prawnego. – Musimy wzmocnić i poprawić procedury dotyczące służb ratowniczych, działających w przypadku wypadków na morzu – powiedziała.

Ocena stanu realizacji tych i innych zamierzeń nastąpi oczywiście podczas kolejnego Kongresu Morskiego w Szczecinie. Już teraz organizatorzy zapraszają za rok do naszego miasta.