wystawy

Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej

foto: materiały prasowe

Gdzie?
Muzeum Tradycji Regionalnych, ul. Staromłyńska 27
Kiedy?
Czwartek, 08.11.2018
O której godzinie?
18:00
Do kiedy?
Niedziela, 05.05.2019
Do której godziny?
16:00
Za ile?
12 zł bilet normalny, 6 zł bilet ulgowy
Opis wydarzenia
Wystawa „Świętowanie…” to kolejna, już piąta prezentacja zbiorów Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tym razem eksponaty, których wiele pokazywanych jest po raz pierwszy, ilustrować będą bogactwo ludowych obrzędów i zwyczajów dorocznych i rodzinnych.

Wystawa czynna od 9 listopada 2018 do 5 maja 2019 roku.

Kurator: Iwona Karwowska

Współpraca: Małgorzata Kłosińska - Grzechowiak

Organizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie

Na wystawie opowieść o polskim świętowaniu ma układ kalendarza. W porządku chronologicznym przedstawione są rodzime tradycje związane z najważniejszymi świętami kościelnymi: Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, ale także z innymi ważnymi uroczystościami dorocznymi – dożynkami czy okresem zadusznym.

W ten chronologiczny kontekst wpleciona jest druga narracja, odnosząca się do najważniejszych wydarzeń w życiu jednostki: narodzin, małżeństwa i śmierci.

Wystawa „Świętowanie…” stanowi zaproszenie na spotkanie z psotnymi kolędnikami, radosną Wielkanoc, uroczyste dożynki, wróżebny wieczór andrzejkowy, a także na wesołą weselną zabawę.

Ponadto zachęca nas – kontynuatorów rodzimych tradycji – do porównania czasu minionego z obecnymi sposobami świętowania, z naszą własną celebracją sacrum.

 

Muzeum otwarte jest:

wtorek, środa, czwartek, sobota 10.00–18.00

piątek, niedziela 10.00–16.00

poniedziałek – nieczynne

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję