Tradycyjnie-jak co roku- 11 listopada pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędą się oficjalne uroczystości związane z naszym największym narodowym świętem. Obchody 90 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczną się o godzinie 12ej na placu Sprzymierzonych.

Już jednak wcześniej, od godziny 10ej, ulice Szczecina będą przemierzać  patrole piechoty i kawalerii w mundurach z 1918 r. Wcielą się w nich członkowie Sekcji Historycznej Koła 12 Żołnierzy 12 Pułku Ułanów Podolskich. Będzie można ich zobaczyć na obszarze pl. Sprzymierzonych- pl. Lotników.

W samo południe pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego meldunek dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej i wciągnięcie na maszt narodowej flagi przy akompaniamencie Hymnu rozpoczną oficjalne uroczystości. Pół godziny póżniej Koło Żołnierzy 12 Pułku Ułanów odegra inscenizację historyczną nawiązującą do czasów odzyskania niepodległości. Pojawi się wówczas postać Komendanta Józefa Piłsudskiego, który odczyta oryginalną depeszę  do przywódców mocarstw, ogłaszającą powstanie niepodległego państwa polskiego. Będzie można usłyszeć "My Pierwsza Brygada" w wykonaniuOrkiestry Wojska Polskiego Garnizonu Szczecińskiego.

Po części oficjalnej, tradycyjnym złożeniu kwiatów przez władze miejskie i wojewódzkie pod pomnikiem Piłsudskiego, o godz. 13-30 na ul. Wielkopolskiej rozpocznie się festyn wojskowy.  Będzie można na nim zobaczyć sprzęt wojskowy, policyny, straży pożarnej, granicznej, zasięgnąć informacji na stoiskach instytucji miejskich, zjeść grochówkę. Zwieńczeniem oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w Szczecinie będzie o godz. 18ej msza św. za Ojczyznę w Bazylice Archikatedralnej.