Widowiskowe pokazy walk rycerskich, stoiska obsługiwane przez pasjonatów, wykłady prowadzone przez znakomitych ekspertów – Święto Gryfa to okazja, by przenieść się w czasy średniowieczne i poszerzyć wiedzę o naszej tożsamości. A wszystko to podane będzie w bardzo lekki i atrakcyjny sposób.

Już w najbliższy weekend (24 i 25 września) Zamek Książąt Pomorskich zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu. O zbliżającym się Święcie Gryfa rozmawiano podczas czwartkowego programu Studio Kultura realizowanego wspólnie przez radio SuperFM oraz portal wSzczecinie.pl.

– Inspiracją do Święta Gryfa był rok 1214, kiedy to został wystawiony przez księcia Bogusława II dokument, na którym widnieje pieczęć uznawana przez archiwistów za symbol gryfa – wyjaśnia Tomasz Wieczorek, przewodnik miejski, pracownik Zamku Książąt Pomorskich. – To święto to jedna z inicjatyw, która od 2014 roku jest poświęcona temu symbolowi. Dobrze, że coraz bardziej uświadamiana jest nazwa dynastii Gryfitów.

– Tego rodzaju imprezy skupiają się na tym, by poszerzać wiedzę o naszej tożsamości, a dobrze jest mieć szerszy horyzont. Wiedza regionalna u publiczności jest bez porównania lepsza niż pod koniec lat 90. – zaznacza Igor Górewicz, odtwórca historyczny.

Mnóstwo atrakcji dla całych rodzin

Wśród atrakcji dla całych rodzin, które zaplanowano w ramach Święta Gryfa, są m.in. warsztaty instrumentów i muzyki dawnej, koncerty, prezentacje kuchni historycznej, zbrojownia, stanowiska skryby i kata, stoiska z ceramiką, historyczną biżuterią czy uzbrojeniem, a także pokazy walk rycerskich i żonglerki chorągwiami.

– Imprezy, które organizujemy, staramy się, by atakowały wszystkie zmysły, stąd ta kuchnia, ta muzyka. Bardzo widowiskowa jest Gwardia Gryfa, która prezentuje renesansową sztukę żonglowania chorągwiami, to jest niezwykle spektakularne – zachęca Górewicz. – Co jest cenne i ma charakter edukacyjny to to, że to nie jest jarmark. Ludzie, którzy prezentują swoje rzemiosła czy oferują swoje produkty, to są miłośnicy swoich dziedzin. Na każdym z tych stanowisk jest ekspert, który będzie rozmawiał, czasem zachęcał do współdziałania i to jest cenna sprawa. Wszystkie walki rycerskie odbywają się z komentarzem, więc nie jest to młócka, wyżycie się, ale jest formą edukacji. Będziemy mówić o ewolucji miecza, technik walki i wojskowych.

Wyjątkowy film, ciekawostki o Gryfitach i aż dwie pieczęcie

– Nie zabraknie wielu opowieści – dodaje Wieczorek.

O archeologii Zamku opowiedzą specjaliści w tej dziedzinie prof. Andrzej Janowski i Marek Dworaczyk. Codzienność na dworze Gryfitów przybliżą historycy prof. Paweł Gut i dr hab. Rafał Simiński.

– Niezwykle ciekawą atrakcją będzie jedno z pierwszych odtworzeń wspaniałego filmu animowanego poświęconemu podróży księcia Bogusława X do Ziemi Świętej – zapowiada.

Projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X” w reżyserii Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego odbędzie się w sobotę o godz. 20. Każdego dnia zaplanowany jest koncert muzyki dawnej. W sobotę wystąpi zespół Vocantus, w niedzielę The Medievals, a dla kolekcjonerów odcisków okolicznościowych pieczęci Zamek przygotował w tym roku aż dwie pieczęcie.

Na Święto Gryfa organizatorzy zapraszają w sobotę i niedzielę, 24 i 25 września, do Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

 

PROGRAM ŚWIĘTA GRYFA

24 września (sobota)

14:00 – 21:00

14.00 – historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł

14.30 – pokaz walk rycerskich

15.15 – legendy o gryfie

15.30 – Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

16.15 – pokaz katowski

16.45 – występ zespołu Vocantus wraz z lekcją tańca dworskiego

17.30 – Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

18.15 – pokaz walk rycerskich

19.00 – koncert zespołu Vocantus

20.00 – projekcja filmu „Wielka Podróż Bogusława X” w reż. Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczewskiego. Animowany/Polska/2022 (50 min). Koprodukcja: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Pokaz specjalny w ramach Festiwalu Filmowego Senior Movie

25 września (niedziela)

12:00 – 17:00

12.00 – historia rodu Gryfitów, prezentacja osady dawnych rzemiosł

12.30 – pokaz katowski

13.00 – wykład „Historia pod stopami – archeologia Zamku”

13.45 – Gwardia Gryfa – pokaz żonglowania chorągwiami i tańców dworskich

14.15 – wykład „Mycie, picie, w zamku życie – codzienność na dworze Gryfitów”

15.00 – pokaz walk rycerskich

16.00 – koncert zespołu The Medievals