Wraz z rycerzami będzie można wybrać się na spacer po zamkowych dziedzińcach, a dzień później zajrzeć do ich obozu, w którym spotkamy dawnych rzemieślników, kuglarzy, a nawet kata. W najbliższy weekend Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na dwudniowe Święto Gryfa.
Najstarszy znany dokument z pieczęcią przedstawiającą wizerunek Gryfa z czasów księcia Bogusława II pochodzi z 29 września 1214 roku. Z tej właśnie okazji w najbliższy piątek, 29 września, Zamek Książąt Pomorskich organizuje okolicznościowe zwiedzanie zamkowych dziedzińców, które będzie poświęcone dynastii Gryfitów oraz ich głównej siedzibie, czyli szczecińskiemu Zamkowi. Oprowadzanie przez przewodnika Tomasza Wieczorka w asyście rycerzy Chorągwi Zachodniopomorskiej Księcia Kazimierza V Szczecińskiego zaplanowano o godz. 18:00. Wstęp jest bezpłatny. Zbiórka przy pomniku Bogusława X i Anny Jagiellonki. Spacer ma potrwać około 1,5 godz.

Z kolei w sobotę, 30 września, na małym dziedzińcu zostanie rozbity obóz rycerski. Będzie można go odwiedzać od 12:00 do 18:00. Na miejscu zaplanowano warsztaty dawnych rzemiosł (mennica, alchemik-destylacja perfum, farbowani i tkanie materiału), pokazy walk, turniej rycerski, prezentacje średniowiecznego uzbrojenia i opancerzenia, pokazy pasowania na rycerza, żonglowania flagami i fireshow. Będzie też okazja przyjrzeć się stanowisku kata i inkwizytora.

Sporą atrakcją będzie ponowne po prawie 500 latach wybijanie Szeląga Bogusława X. Wierna kopia tej monety została wykonana specjalnie na to wydarzenie. Udział w sobotnich atrakcjach także jest bezpłatny.