Powstaje z chęci obdarowania fanów świątecznym prezentem. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Metrum w przepięknych barokowych strojach i w wyjątkowych wnętrzach, m.in. Willi Lentza, opowie historię „Dziewczynki z zapałkami”. W Szczecinie produkowany jest teledysk, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę!


To spełnienie marzeń

– Chcieliśmy nagrać teledysk dla naszych fanów. Wpadliśmy na pomysł, że wybierzemy kolędę, zaśpiewamy ją, nagramy i wrzucimy filmik do sieci. Brakowało nam jednak pieniędzy i współpracy z odpowiednimi osobami, które pomogłyby nam to zorganizować. Pomyślałam, że poproszę panią Aleksandrę o pomoc, a ona zdecydowała się to zrobić. Jesteśmy przeszczęśliwi, że nasz projekt zyskał wspaniałą oprawę i wielki rozmach. To spełnienie naszych marzeń – przyznaje Anna Kosman, wiceprezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Metrum w Szczecinie, które zajmuje się strojami i tańcem dawnym.

– Tworząc koncepcję pomyślałam o barokowym Szczecinie, którego ślady przetrwały do dziś. My, współcześni szczecinianie, na co dzień mijając niektóre obiekty, nie do końca zdajemy sobie sprawę, że mają one historyczny rodowód – zauważa Aleksandra Kopińska-Szykuć, która wyreżyserowała i wyprodukowała teledysk. – Postanowiliśmy osadzić nagranie m.in. w Willi Lentza, która ma elementy neobarokowe, ale całym planem zdjęciowym objąć także przestrzeń miejską. Współczesną i dzięki współpracy z Muzeum Narodowym – tę, której już nie ma.

Historia, która w okresie świąt szczególnie poruszy ludzkie serca

Jak tłumaczy Kopińska-Szykuć, inspiracją muzyczną jest kolęda „Bóg się rodzi”. – Zaprosiliśmy do współpracy Chór Politechniki Morskiej z Sylwią Fabiańczyk-Makuch, który doskonale wykonał zadanie – zdradza Kopińska-Szykuć. – Chór jest naszym przewodnikiem, niemal jak w greckiej tragedii.

Teledysk zaś opowiada historię „Dziewczynki z zapałkami”. Dodajmy, że w 1844 roku na jedną jedyną noc w Szczecinie zatrzymał się H. Ch. Andersen, a w 1845 napisał właśnie tę religijną baśń.

– To historia dziewczynki, która tęskni do ciepłego domu, jest pomijana przez ludzi i marzy o lepszym świecie. Myślę, że w różnych aspektach życia jest nam bliska i w okresie świątecznym każdy z nas chciałby, jak ta dziewczynka, trafić do swojego małego nieba, gdzie wszyscy będą mu przychylni i będą na niego czekać – podkreśla Kopińska-Szykuć.

– Jestem najmłodsza w grupie i czuję się wyróżniona, bo gram tutaj główną rolę. Najtrudniejsze jest to, że muszę być smutna, a na co dzień jestem raczej uśmiechnięta – zdradza 10-letnia Agata Korpysa.

Efekt końcowy projektu, który szeroko łączy środowisko szczecińskich artystów (m.in. Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie, aktora Teatru Współczesnego, Arkadiusza Buszko, Muzeum Narodowe, Teatr Kameralny, Akademię Sztuki), będzie można podziwiać już w najbliższą sobotę, 17 grudnia. Nagranie zostanie opublikowane w serwisie YouTube oraz na Facebooku partnerów wydarzenia: Willi Lentza, Pomorza Zachodniego, Muzeum Narodowego, Akademii Sztuki i innych.

Partnerzy produkcji to: Pomorze Zachodnie, Akademia Sztuki w Szczecinie, Willa Lentza - szczecińska instytucja kultury, Teatr Kameralny, Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Metrum, Pomorskie Towarzystwo Historyczne.

Partnerzy medialni: wSzczecinie.pl oraz Prestiż.