Gdy za oknem sypie śnieg, a temperatura wciąż utrzymuje się poniżej zera, zaczynamy szukać czegoś, co ogrzeje zarówno nasze ciała jak i też dusze. Znakomicie nadaje się do tego muzyka rodem z Jamajki-reggae. Miłośnicy ``ciepłych dźwięków" zebrali się wczoraj (08.01.2010) we Free Blues Clubie, na koncercie zespołu Świadomość.

Świadomość to zespół, który powstał w roku 2002 w Darłowie. Ich twórczość to przede wszystkim roots reggae, zgrabnie połączone z takimi stylami jak ska, etno oraz punk. Mimo iż grupa powstała osiem lat temu, jej prawdziwa kariera rozpoczęła się w roku 2007, gdy zagrali na festiwalu "Afryka" w Toruniu. Od tego czasu koncertują w całym kraju, mają za sobą między innymi trzy koncerty na festiwalu "Woodstock". W roku 2008 pojawił się ich pierwszy album zatytułowany "Ciak Ciak".

Wczorajszy koncert przyciągnął do Free Blues Clubu liczne grono słuchaczy. Zespół stroił się dość długo i dopiero przed 22:00 rozpoczął się występ. Drobne spóźnienie zostało później całkowicie zrekompensowane. Po spokojnym początku, wokalista Robert Gorgol wraz z kolegami wykonał utwór "Nama On". Porwał on do tańca większość publiki, która nie opuściła już parkietu pod sceną do samego końca koncertu. Atmosfera była gorąca, a kolejne utwory takie jak: "Plon" czy "Nie będę sam" tylko podkręcały tempo i zwiększały temperaturę. Po około godzinie wokalista zarządził piętnastominutową przerwę, tak potrzebną lekko zmęczonym już słuchaczom szalejącym po sceną. Chwilowy odpoczynek był bardzo trafionym pomysłem. Dzięki temu, druga część koncertu toczyła się w równie znakomitej atmosferze, co pierwsza. Po kolejnej godzinie przyszedł czas na pożegnanie. Zespół "kończył" swój koncert dobre pół godziny. Bardzo zadowolona publiczność oklaskami oraz krzykami "Świadomość!" wyprosiła trzy piosenki na bis. Dopiero po nich, zespół podziękował wszystkim i zszedł ze sceny.

Był to pierwszy "konkretny" koncert reggae w nowym roku w Szczecinie. Podobno ``jaki nowy rok, taka cała jego reszta". Jeśli ta zasada działa również w przypadku koncertów, możemy oczekiwać kolejnych fantastycznych wydarzeń w tej dziedzinie w naszym mieście. "Świadomość" zagrała kapitalny koncert, obdarowując publikę radością i energią tak bardzo potrzebną na mroźne zimowe wieczory.