W sytuacji, kiedy po kolizji drogowej Twoje auto nie jest w pełni sprawne, niezbędny okaże się samochód zastępczy. Jego wypożyczenie to obecnie standard, a możliwość skorzystania w tym celu z OC sprawcy powoduje, że bez dodatkowych kosztów możesz nadal być zmotoryzowanym uczestnikiem ruchu drogowego – bez zmiany codziennych planów i przyzwyczajeń. Należy tylko dopilnować kilku szczegółów, aby wszystko odbyło się zgodnie z zasadami.

Auto zastępcze dla poszkodowanego oraz… sprawcy

W 2014 roku do zachodniopomorskiej Policji zgłoszone zostały 14 932 kolizje, co świadczy o skali problemu, którego konsekwencje mogą być różnorakie. Rodzaj uszkodzeń pojazdu może pozwalać na dalszą jazdę na przykład, gdy ogranicza się do lekko zarysowanego lakieru lub innych otarć, lecz większe szkody zazwyczaj wykluczają pojazd z ruchu. Masz możliwość skorzystania z auta zastępczego zarówno wtedy, kiedy jesteś poszkodowany, jak i wtedy, kiedy kolizja wydarzyła się z Twojego powodu.

 

Warto zatem pamiętać o aucie zastępczym:

  • z OC sprawcy – warunkiem jest, w zależności od ustaleń, wezwanie policji lub spisanie zgodnych oświadczeń oraz zgłoszenie do ubezpieczyciela sprawcy wszystkich dodatkowych informacji, takich jak numer szkody oraz numer polisy;

  • gdy sprawca nie ma OC – w takich sytuacjach chroni Cię firma ubezpieczeniowa, z której usług korzystasz i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To niezwykle korzystne rozwiązanie, ponieważ także zapewnia dostęp do auta zastępczego;

  • kiedy Ty spowodujesz stłuczkę – sytuacja nieczęsto omawiana przy okazji aut zastępczych, niemniej jednak tutaj także masz możliwość skorzystania z usług wypożyczalni samochodów, pod warunkiem, że Twoje AC uwzględnia koszt wynajęcia auta. Sprawdź pod tym kątem swoją obecną umowę z ubezpieczycielem.

 

Głównym warunkiem skorzystania z auta zastępczego zarówno w Szczecinie, jak i w każdym innym mieście, jest wybranie pojazdu tej samej klasy, co auto uszkodzone, lub niższej. Biorąc pod uwagę oferty w lokalnych wypożyczalniach, możesz mieć pewność, że znajdziesz tam to, co nie będzie budzić wątpliwości Twojego ubezpieczyciela, a Tobie da komfort podróżowania bez obciążania domowego budżetu. O kilku innych wskazówkach dotyczących obniżenia kosztów korzystania z samochodu można przeczytać w artykule Ekonomiczny styl jazdy – wskazówki dla użytkowników aut z wypożyczalni.

Samochód z wypożyczalni zawsze gdy go potrzebujesz


Samochód zastępczy – kwestie formalne zostaw wypożyczalni

W każdym z powyższych przypadków formalności warto powierzyć wypożyczalni, której pracownicy zajmą się uzupełnieniem dokumentów oraz kontaktem z ubezpieczycielem. Jest to znaczne udogodnienie, ponieważ często jedyne formularze, jakie masz pod ręką, to protokół wypadku dołączony do atlasu drogowego, a czekanie na pracownika ubezpieczeń może potrwać dłużej niż przewidujesz. Kompleksowa pomoc w zakresie skorzystania z auta zastępczego obejmuje także możliwość dostarczenia samochodu we wskazane przez Ciebie miejsce, dlatego bez zmiany planów możesz kontynuować przerwaną podróż lub codzienne czynności służbowe albo prywatne.

Szczecińskie wypożyczalnie samochodów, bazując na doświadczeniu w zakresie wynajmu aut zastępczych, profesjonalnie udzielają pomocy na każdym etapie takiej współpracy. Warto zatem zapisać wybrany numer telefonu jeszcze przed kolizją, aby w przypadku stłuczki móc niezwłocznie rozpocząć działania. Ubezpieczyciel nie może narzucić obowiązku wybrania wskazanej przez niego firmy, oferującej wynajem aut, dlatego masz do wyboru wszystkie wypożyczalnie ze Szczecina, które nie zawyżają stawek obowiązujących na rynku lokalnym. Wybierając zatem rozsądnie, nie narazisz się ubezpieczycielowi i nie wzbudzisz jego zastrzeżeń. A zanim zdecydujesz się na samochód z oferty wybranej firmy, przeczytaj artykuł Solidne i funkcjonalne auto zastępcze, mówiący o tym, jak to zrobić, by osiągnąć maksymalne korzyści.

Kiedy trzeba oddać auto do wypożyczalni

Ze względu na zmieniające się potrzeby użytkowników warunki wynajmu aut zmieniają się na Twoją korzyść. Obecnie nie potrzeba specjalnego umotywowania, wystarczy potrzeba korzystania z auta na co dzień. Z pojazdu możesz korzystać do momentu, aż Twoje auto zostanie naprawione i odebrane z warsztatu, czyli faktyczny czas wynajmu trwa od momentu udostępnienia samochodu zastępczego do czasu odebrania Twojego auta z warsztatu. Jest to wygodne rozwiązanie na miarę potrzeb współczesnych kierowców.

Więcej informacji o autach zastępczych przeczytać można na stronie internetowej szczecińskiej wypożyczalni samochodów www.wypozyczalniaszczecin.pl