Taśmy 8 lub 16 mm, na których w latach 60. i 70. XX wieku rejestrowano m.in. życie zakładów wciąż czekają na przypomnienie. Powoli, klatka po klatce odkrywane są w ramach projektu Stary cyfrowy Szczecin. 24 listopada, podczas 5 odsłony będziemy mogli zobaczyć pierwszomajowe uroczystości z 1971 roku.

Pochód z 1971 roku był inny. Znacząco się różnił, bo na ulicach znaleźli się także protestujący Stoczniowcy. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej miały miejsce słynne protesty – Grudzień '70, Styczeń '71. To po nich ze stanowiska ustąpił pierwszy sekretarz Władysław Gomułka. Dodatkowym atutem piątego pokazu Starego cyfrowego Szczecina będzie miasto z końca lat 60. XX wieku w kolorze.

Pierwszomajowy pochód będzie piątą odsłoną projektu, tym razem, tak jak podczas 3 prezentacji zobaczymy taśmy CUMY. Dotychczas udało się uratować zaledwie kilka godzin starych, zakładowych nagrań.

#1 Wiskord – socjalizm w obiektywie to historia życia zakładowego i przyzakładowego Zakładów Chemicznych WISKORD. #2 powróciliśmy do tamtej historii. W #3 udało nam się zdigitalizować filmy z "Klubu Filmowego "CUMA", który istniał przy Polskiej Żegludze Morskiej. W części #4 wróciliśmy do WISKORDU, ale z inna historią zakładu. Tam udało nam się odnaleźć sfilmowane obchody 25-lecia zakładu. Czas na część #5. Kolejne taśmy CUMY są bardzo inspirujące. Na jednaj z rolek zarejestrowano uroczystości 1 maja z 1971 roku. A to nie był zwykły pochód. - zapowiadają twórcy projektu.

Piąty pokaz odbędzie się 24 listopada o godzinie 18:00 w siedzibie Szczecińskiego Inkubatora Kultury w dawnym Kinie Pałacowym.

Projekt Stary cyfrowy Szczecin prowadzony i realizowany jest przez Małgorzatę Frymus - dziennikarkę Polskiego Radia Szczecin, absolwentkę łódzkiej filmówki, od lat związaną ze Stowarzyszeniem OFFicyna. Ściśle współpracuje z nią MUFI -- kampania muzyczno-filmowa i Bartosz Piekarczyk, dzięki którym filmy zostały oczyszczone i zdigitalizowane.

Projekt dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu „Dziedzictwo kulturowe – Ochrona i cyfryzacja dziedzictwa kulturowego”.