Na widzów czeka osiem koncertów, a artyści wystąpią zarówno przed publicznością internetową, jak i przed tą zgromadzoną na widowni. Pierwsza część festiwalu Szczecin Jazz odbędzie się od 25 lutego do 7 marca.

Wszyscy stęsknieni za jazzowymi dźwiękami już teraz mogą kupić bilety na pierwsze dwa koncerty w ramach tegorocznej odsłony festiwalu Szczecin Jazz 2021: Belmondo Quintet oraz EABS ft. Paulina Przybysz.

Założony pod koniec lat 80. Belmondo Quintet obraca się wokół pary wspólników tworzonej od dzieciństwa przez Lionela i Stéphane'a Belmondo. Od pierwszych występów grupa odcisnęła swoje piętno na francuskim krajobrazie jazzowym, grając intensywną i duchową muzykę, zdecydowanie akustyczną, która zaktualizowała rozwinięte koncepcje artystów takich jak Miles Davis, John Coltrane, Bill Evans czy Wayne Shorter. Koncert odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 20:00 w Teatrze Lalek Pleciuga. Bilety w cenie 50 zł dostępne tutaj: http://bit.ly/SJ_2021_BELMONDO 

Zespół EABS powstał w 2011 roku i do tej pory wydał sześć albumów. Najnowszy, „Discipline of Sun Ra”, to ambitna próba rekreacji jazzowych oryginałów, pchająca niektóre kompozycje nie tylko w kierunku hip-hopu, ale także takich gatunków jak juke czy house. Równie ważnym elementem przy nagrywaniu płyty był reżim związany z dyscypliną i precyzją w grze. Były one ściśle pomyślane do ćwiczeń z minimalną ilością materiału, najczęściej zbudowane na partiach sekcji dętej, z cykliczną melodią rozwijającą się z fragmentów tak, by każda osoba grała swoje kwestie skrupulatnie, bez jakichkolwiek odchyleń. Koncert EABS ft. Paulina Przybysz odbędzie się w piątek, 26 lutego, o godzinie 20:00 w Teatrze Lalek Pleciuga. Bilety w cenie 50 zł dostępne tutaj: http://bit.ly/SJ_2021_EABS

Pozostałe koncerty w ramach pierwszej części festiwalu Szczecin Jazz:

27.02.2021, g.20.00

Krystyna Stańko „Fale” (hybryda) 

Radio Szczecin

Wstęp: 40,00  PLN 

Stańko zaprosiła do tego projektu dwóch charyzmatycznych i jakże dynamicznych przyjaciół pochodzących z pierwszorzędnego jazzowego środowiska. Dominik Bukowski (wibrafon) i Piotr Lemańczyk (kontrabas) od wielu lat współpracują z artystką, zyskując jej pełne zaufanie i zrozumienie. Materiał zawarty na albumie jest dziełem tego tria zarówno twórczo, jak i wykonawczo.

28.02.2021, g.20.00 

Patryk Matwiejczuk / Unleashed Cooperation (stacjonarny) 

Radio Szczecin

Wstęp: 30,00 PLN 

Unleashed Cooperation to poznańsko-szczeciński kwintet, powstały z pomysłu Krzysztofa Kuśmierka i Patryka Matwiejczuka. Ich materiał muzyczny jest ceniony za jego kompozycyjny kunszt, ale również spontaniczność, otwartą drogę do eksperymentu oraz konieczność zmiany środków wykonawczych „tu i teraz”, by wspólnie wyrazić otaczającą ich rzeczywistość.

01.03.2021, g.19.00

„Jazz in Europe” (hybryda)  – Alexander Beets Quintet ft. Ellister van der Molen  – Logan Richardson meets Jazz Forum Talents 

Opera na Zamku 

Wstęp: 50,00 PLN 

Alexander honoruje tradycję starych legendarnych tenorów z Teksasu, takich jak Gene Ammons, Houston Person i Ike Quebec. Jako jazzowy saksofonista dał ponad 2000 koncertów na całym świecie, zagrał na ponad 30 płytach CD i DVD. Alexander „The Hurricane” Beets przedstawia „hołd dla Stanleya Turrentine'a” wraz ze swoim kwartetem i trębaczką Ellister van der Molen, która koncertuje na całym świecie w różnych kontekstach muzycznych jako solistka z trio Rein de Graaff, Nationaal Jeugd Jazz Orkest (NJJO) oraz z Dublin Jazz Orchestra. Logan Richardson to saksofonista altowy z Kansas City. Występował z takimi artystami jak Joe Chambers, Billy Hart, Butch Morris. Na stałe współpracuje z basistą Dominique Sandersem, który z festiwalem Szczecin Jazz jest związany od lat.

02.03.2021, g.20.00 

Jerzy Małek Quartet (online)

Trębacz, kompozytor, producent muzyczny i wykładowca akademicki. Współpracował z wieloma wybitnymi postaciami polskiego i światowego jazzu. Od ponad 20 lat tworzy i nagrywa muzykę autorską.

04.03.2021, g.20.00 

Bergcrantz - Ostrowski Unit (online)

Koncert będzie wspólnym projektem dobrze znanych festiwalowej publiczności artystów – szwedzkiego trębacza Andersa Bergrantza i szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego. Usłyszymy w nim autorskie kompozycje obu liderów.

07.03.2021, g.15.00

„Jazz na niedzielę”

Anna Maria Mbayo (stacjonarny) 

Kościół Świętej Trójcy Ewangelicko-Augsburski w Szczecinie

wstęp wolny 

Jej przygoda z muzyką gospel rozpoczęła się od uczestniczenia w warsztatach organizowanych na terenie kraju. Choć największą pasją Anny Marii Mbayo jest komponowanie i wykonywanie muzyki gospel, często występuje z repertuarem jazzowym, soulowym czy funkowym. Ma na swoim koncie występy u boku takich muzyków jak m.in.: Janusz Szrom, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Billy Hart czy Billy Harper.