Zmiany w zespole, nowe starty, sensacyjny transfer srebrnej medalistki igrzysk olimpijskich w Tokio, udział w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów oraz nowa siedziba, która ma przede wszystkim służyć pasjonatom. Yacht Klub Polski Szczecin przedstawił swoje plany i zamiary na zbliżający się wielkimi krokami nowy sezon.

Nadchodzący sezon żeglarski bez wątpienia przyniesie nowe możliwości, ale też wyzwania dla żeglarzy reprezentujących Yacht Klub Polski Szczecin.

Po raz drugi główny zespół stanie do rywalizacji w Ekstraklasie Polskiej Ligi Żeglarskiej. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku załoga w składzie Patryk Zbroja (sternik), Krzysztof Żełudziewicz (taktyk), Maciej Gonerko (trymer), Przemysław Filipowicz (dziobowy) zajęła 8. miejsce w końcowej kwalifikacji.

Nowy skład i nowe łodzie

W tym roku żeglarze mają jeden cel – idą po medale, ale w zmienionym składzie podyktowanym transferem srebrnej medalistki igrzysk olimpijskich w Tokio, Agnieszki Skrzypulec.

– Po raz pierwszy ruszyliśmy z podbojem Ekstraklasy dwa lata temu. Liga bardzo się rozrosła, poziom jest bardzo wysoki. Świadczą o tym chociażby nazwiska, które dołączają do zespołów. W tym sezonie koncentrujemy się na walce o medale, a do współpracy zaprosiliśmy Agnieszkę Skrzypulec. Bardzo się cieszymy, że talentem i doświadczeniem będzie nas wspierać – podkreśla Patryk Zbroja.

Do zespołu YKP Szczecin dołącza także Anna Brzozowska. Polska Liga Żeglarska zostanie zainaugurowana już 19 maja 2023 roku na Zatoce Gdańskiej. Dzień później na sopockim akwenie ruszą wyścigi Ekstraklasy, a tydzień po nich wystartuje I liga.

Kolejną zmianą jest start w zawodach na nowych jachtach RS21 One Design. To nowoczesne łodzie brytyjskiej konstrukcji o długości 6,4 m i zanurzeniu 1,38 m.

– Znamy ich specyfikę i wiemy, że nie możemy operować na nich najcięższym składem, który był dotychczas. Musimy zejść zdecydowanie z wagą, stąd też pomysł, aby zrobić zespoły mieszane – tłumaczy P. Zbroja. – Ustaliliśmy wstępny plan na ten sezon. Z Agnieszką będziemy wymieniać się na sterach, ale jeszcze pierwsze regaty będziemy razem. Jestem podekscytowany na samą myśl o tej współpracy. Wierzę, że to będzie ciekawe doświadczenie.

Start w Żeglarskiej Lidze Mistrzów

Tym samym trzon zespołu YKP Szczecin po zmianach stanowić będą Anna Brzozowska (pitman, trymer grota), Agnieszka Skrzypulec (sternik, taktyk, trymer grota), Maciej Gonerko (trymer żagli przednich), Marcin Zubrzycki (dziobowy), Patryk Zbroja (sternik, taktyk), Krzysztof Żełudziewicz (trymer grota, dziobowy).

Polska Liga Żeglarska to nie jedyne rozgrywki, do których staną żeglarze. Załoga YKP Szczecin już w następny weekend wystartuje w kwalifikacjach do Ligii Mistrzów w Berlinie (Open i Women).

– Regaty zaczynają się w przyszły czwartek, ale przed nami jeszcze ambitne zgrupowanie. Musimy popracować nad taktyką i komunikacją. W najbliższych eliminacjach będziemy płynąć w składzie Agnieszka Skrzypulec, Maciej Zubrzycki, Hania Dzik. Pierwszy raz w takim składzie, ale też na innym jachcie – zaznacza Patryk Zbroja. – Postaramy się powalczyć, ale nie mamy górnolotnych planów. Chcemy siebie przede wszystkim sprawdzić.

„Żeglarstwo to dużo więcej niż pion olimpijski”

Jak na nowy klub zapatruje się medalistka ostatnich mistrzostw olimpijskich? Przypomnijmy, że przez ostatnie 20 lat Agnieszka Skrzypulec reprezentowała żeglarski klub SEJK Pogoń Szczecin. Jak sama przyznaje, zmiana barw klubowych to dla niej największe przeżycie.

– Należę do osób lojalnych, ale ostatni rok pokazał mi, że żeglarstwo to dużo więcej niż tylko i wyłącznie pion olimpijski, który zawsze będzie w moim sercu – zapewnia. – Spróbowałam startów w innym formacie, na większych łódkach i zobaczyłam, jak bardzo to jest fascynujące. Mogłam stworzyć załogę z zawodniczkami, które do tej pory były moimi rywalkami.

Agnieszka Skrzypulec ma także doświadczenie w pływaniu w zespołach mieszanych, z którymi kilkukrotnie wygrała Mistrzostwo Polski.

– Mówi się, że kobiety są emocjonalne. Totalnie się z tym nie zgadzam. Uważam, że kobiety w zespole są w stanie wnieść dużo więcej niż tylko mniejszą wagę – podkreśla. – Niejednokrotnie potrafimy uspokoić sytuację, wtedy kiedy mężczyźni pobudzeni swoim testosteronem i walką, nie potrafią podejmować racjonalnych decyzji. Wtedy do akcji wkraczają kobiety. Cieszę się, że YKP Szczecin to rozumie.

Start w Kobiecej Lidze Mistrzów oraz WoW Polska

Razem z Agnieszką Skrzypulec, w YKP Szczecin pojawi się dodatkowy, żeński zespół. Tym samym klub wystawi także swój team w Kobiecej Lidze Mistrzów oraz Women on Water Polska.

– Cieszę się, że YKP Szczecin realizuje projekt stworzenia całkowicie żeńskiej załogi. Do startów będziemy wybierać oczywiście te żeglarki, które są w najlepszej formie. Chodzi nam o najwyższy wynik sportowy, żebyśmy mogli rosnąć w sile i popularyzować ten sport. Zależy mi na tym, aby zachęcić jak najwięcej kobiet do uprawiania żeglarstwa – podkreśla Agnieszka Skrzypulec.

Czas na nową siedzibę

Dodajmy, że w ramach 2 ligi PLŻ, w barwach YKP Szczecin wystartuje także zespół pod wodzą Krzysztofa Rączki.

– Jesteśmy tą częścią grupy, która funkcjonuje w amatorskiej części. Pierwszy kontakt z Polską Ligą Żeglarską mieliśmy właśnie w poprzednim sezonie. To niebywała okazja i jedyne miejsce, które pozwala na szybki rozwój.

W ubiegłym sezonie zespołowi Krzysztofa Rączki zabrakło tylko dwóch punktów, aby awansować do pierwszej ligi. – W tym roku ponownie rywalizujemy w najniższej grupie, ale będziemy walczyć o awans – podkreśla sternik YKP Szczecin 2.

Jak widać, sezon dla Yacht Klub Polski Szczecin zapowiada się niezwykle intensywnie, ale to jeszcze nie koniec. Wraz z rozpoczęciem tegorocznego sezonu żeglarskiego, sportowcy zrzeszeni w klubie będą mogli korzystać z nowej siedziby. To 250 m kw. na pierwszej kondygnacji Club House – apartamentowca, który od strony wody przypomina dziób statku.

W nowej siedzibie klubu znajdzie się niewielkie kino „Żeglarz” na 20 miejsc, sala komandorska z biblioteką, barem i zabytkowym jachtem klasy STAR podwieszonym pod sufitem, a także sala konferencyjno-edukacyjna. Z kolei na zewnątrz znajdzie się taras z klasycznym masztem flagowym.