Sojusz Lewicy Demokratycznej ogłosił listy wyborcze do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Nie ma wielkich zaskoczeń. Liderami będą znani działacze: w Szczecinie Dariusz Wieczorek, w innych okręgach m.in. były poseł Stanisław Wziątek. Podczas spotkania Włodzimierz Czarzasty, szef partii w ostrych słowach skomentował ostatnie wypowiedzi posła PO Stanisława Gawłowskiego. Lewica liczy na minimum pięć mandatów w Sejmiku i klub w Radzie Miasta.

Wieczorek ostro punktuje Geblewicza

Politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w zachodniopomorskim Sejmiku zdają się być często ostrzejszymi recenzentami rządów PO-PSL niż samo Prawo i Sprawiedliwość. Podczas piątkowego przedstawiania list wyborczych, szef partii w regionie wielokrotnie wytykał błędy marszałkowi Olgierdowi Geblewiczowi. Sam zapowiedział, że po ewentualnym zwycięstwie lewicy będzie ubiegał się o fotel marszałka województwa: - Mówimy mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego, że czas na zmiany! Chcemy zakończyć okres marazmu, afer, niemocy, błędnych inwestycji. Zakończyć okres walki politycznej zamiast walki o sprawy regionu, chcemy zakończyć okres nieomylności Marszałka Geblewicza i koalicji PO-PSL - mówił Wieczorek. Wieczorek mówił o tym, że SLD przygotował program, który da "szereg nowych impulsów dla regionu": - Program oparty będzie na czterech filarach. Chcemy budować tożsamość regionalną, kolejna sprawa to budowa potęgi gospodarczej województwa zachodniopomorskiego, zależy nam na odbudowie przemysłu stoczniowego - mówił Wieczorek. Inne postulaty programowe SLD dotyczyły między innymi spraw zdrowotnych czy edukacji.

Były prawicowiec na listach lewicy

Liderem listy szczecińskiej będzie Dariusz Wieczorek, dwójką będzie prof. Czesława Christowa, a trójką prawnik Zbigniew Trojanowski. Wystartuje także m.in. Prezes ZNP Maria Świerczek. Liderami w innych okręgach będą: Stanisław Wziątek, Jerzy Kotlęga czy Beata Radziszewska. Kontrowersje budzić może start z list SLD Wacława Klukowskiego. Polityk ten przemierzył już bowiem wszystkie możliwe partie polityczne: PO, PiS, Solidarną Polskę, PJN czy ostatnio... partię Korwin, z list której startował w roku 2015. Włodzimierz Czarzasty jego obecność na listach lewicy skomentował krótko: - Zmądrzał!

Kandydatem na Prezydenta Szczecina będzie ponownie Dawid Krystek, a o fotel Prezydenta Świnoujścia powalczy Joanna Agatowska. Listy do rady miasta SLD zaprezentuje w przyszłym tygodniu. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że liderami będą: Dawid Krystek, Henryk Jerzyk, Adam Kozłowski, Andrzej Mickiewicz oraz Bogdan Jaroszewicz.

Czarzasty: Gawłowskiemu od siedzenia w więzieniu pomieszało się w głowie

Włodzimierz Czarzasty obecny na konferencji prasowej nie wypowiadał się obszernie na temat zachodniopomorskiego programu czy kandydatów. Mocno skrytykował jednak posła PO Stanisława Gawłowskiego, który ostatnio opublikował wiadomość w której pisał o tym, że możliwa jest koalicja PIS-SLD w Sejmiku Zachodniopomorskim: - Pan Gawłowski poinformował, że SLD będzie współpracować z PiSem. Panie Gawłowski, jak ktoś za długo siedzi w więzieniu to w rozumie się miesza i Panu się pomieszało. Czas żeby Pan zmądrzał - powiedział ostro Czarzasty.

Wybory samorządowe odbędą się 21 października.