Rodzice młodych zawodników Stali Szczecin protestują przeciwko zmianom w harmonogramie korzystania z boisk przy ulicy Kresowej. Jak uważają, od września najlepsze godziny będą mieć zawodnicy akademii z zewnątrz, którą jest Football Arena. „Panie prezydencie Szczecina segregujemy dzieci na lepsze i gorsze?” – pyta w mediach społecznościowych trener Andrzej Tychowski i jednocześnie zapowiada akcję protestacyjną.

W maju ubiegłego roku do użytku oddano miejski obiekt sportowy przy ul. Kresowej 42. Użytkownicy mają do dyspozycji dwa pełnowymiarowe boiska – sztuczne i trawiaste, jedno treningowe i 700 miejsc na trybunach. Swoje mecze rozgrywają tam zawodnicy Stali Szczecin oraz piłkarki Olimpii Szczecin (obecnie Pogoń Women). Wcześniej oba kluby korzystały z wysłużonego obiektu przy ul. Bandurskiego.

„Dostali najlepsze godziny do trenowania”

Do tej pory w godz. 16-18 z boisk korzystały zawodniczki Pogoń Women, a w godz. 18-20 piłkarze Stali Szczecin. Pozostałe godziny przeznaczone były dla zorganizowanych grup, przede wszystkim klubów. Teraz trener niebiesko-żółtych poinformował, że harmonogram ma ulec zmianie.

„Z niezrozumiałych dla mnie powodów, w każdy wtorek i piątek mają trenować na naszym obiekcie młodzi zawodnicy Football Arena, a dzieci Stal Szczecin swoje zajęcia mają mieć w godzinach wieczornych, 19-21” – czytamy.

– Informacje o zmianie grafiku nasz trener otrzymał w lipcu. Przekazała mu je telefonicznie kierownik obiektu. Zmiany bezpośrednio dotyczą zespołów 11-osobowych, seniorów i juniorów – dodaje pan Andrzej, ojciec jednego z wychowanków Stali Szczecin.

Zmiana godzin nie podoba się zarówno trenerowi, jak i rodzicom młodych zawodników. Ich zdaniem, grupy młodzieżowe Football Areny dostały „najlepsze godziny do trenowania”. To certyfikowana szkółka piłkarska założoną przez Kamila Grosickiego, Bartosza Ławę i Tomasza Podobasa.

Zablokują trening Football Areny

Rodzice zawodników Stali Szczecin zapowiedzieli na piątek akcję protestacyjną. – Będzie polegać na zablokowaniu treningów Football Areny i po prostu wejściu na murawę – tłumaczy pan Andrzej.

„Wyobrażacie sobie sytuację, że na innym miejskim obiekcie na najlepsze godziny wchodzi klub z zewnątrz? Panie prezydencie Szczecina segregujemy dzieci na lepsze i gorsze, na te które mają znajomości lub nie? Nie chce mi się wierzyć, że pan na to pozwoli. My jako społeczność Stali Szczecin będziemy walczyć o to, aby na obiekcie traktowano nas poważnie” – zapowiedział w mediach społecznościowych Andrzej Tychowski.

„To zmiana jedynie dwóch dni”

O komentarz w sprawie obiektu sportowego przy ul. Kresowej poprosiliśmy szczeciński magistrat.

– W przypadku sytuacji ze Stal Szczecin i Akademią Piłkarską Football Arena mówimy o zmianie dotyczącej jedynie dwóch dni z całego tygodnia. Polega na przesunięciu o 1,5 godziny zajęć we wtorki oraz piątki. W pozostałe dni, zawodnicy zrzeszeni w „Stali" trenują w swoich dotychczasowych godzinach - poinformowała portal wSzczecinie.pl Marta Kufel z biura prasowego szczecińskiego magistratu. Dodaje przy tym, że w bieżącym sezonie Stal Szczecin otrzymała więcej godzin do dyspozycji niż w ubiegłym.

Football Arena będzie korzystać z innych boisk

Jak tłumaczy rzecznik prasowa magistratu, sytuacja Akademii Piłkarskiej Football Arena jest o tyle wyjątkowa, że „na terenie ich obiektu realizowana będzie duża inwestycja, która zostanie sfinansowana z ich własnych środków”.

– Dlatego też młodzi zawodnicy trenujący na co dzień w Akademii, będą korzystać również z innych miejskich obiektów, boisk przy ulicy Witkiewicza oraz ulicy Arkońskiej. To tymczasowe rozwiązanie – tłumaczy Marta Kufel.

Jednocześnie zaznacza, że boisko przy ulicy Kresowej jest własnością miasta. – Oznacza to, że ostatnie decyzje co do przydzielania poszczególnym drużynom możliwości korzystania z danego obiektu podejmuje MOSRiR – dodaje Marta Kufel.

MOSRiR gotowy do spotkania z klubami

W Szczecinie z każdym rokiem powstają kolejne, nowe drużyny sportowe. W związku z tym pojawia się również konieczność pomieszczenia wszystkich klubów, w miarę dostępnych możliwości, na obiektach sportowych.

Jak poinformowała nas Marta Kufel, dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji jest gotowa do zorganizowania spotkania z przedstawicielami wszystkich klubów, które są zainteresowane korzystaniem z miejskich obiektów.

– W celu ustalenia zasad udostępniania tych obiektów oraz wypracowania grafików - wyjaśnia M. Kufel.