Częścią Kwartału 36 będą mieszkania, żłobek, Centrum Aktywności Lokalnej, biuro Szczecińskiego TBS i podziemny garaż. Prace są na ostatniej prostej, mają zakończyć się w I kwartale 2025 roku.

Mowa o podwórzu ograniczonym aleją Wojska Polskiego oraz ulicami Bohaterów Getta Warszawskiego, Bł. Królowej Jadwigi, Małkowskiego, Ks. Bogusława X oraz placem Zgody.

Budynek A – prace przy elewacji, układanie płytek, szpachlowanie

W nowym budynku wewnątrz kwartału znajdzie się 30 mieszkań, lokal przeznaczony na potrzeby usług społecznych oraz żłobek. Co w ostatnich dniach działo się w tej części placu budowy?

– Prowadzono prace związane z wykonywaniem elewacji oraz  z montażem paneli stałych przesuwanych na balkonach. Wykonywane były roboty wykończeniowe, w tym m. in. układanie płytek w łazienkach, szpachlowanie, malowanie, montaż drzwi wewnętrznych, parapetów i sufitów podwieszanych – relacjonuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.­

Budynek B – tynkowanie, malowanie, hydroizolacja

Tutaj w przyszłości znajdzie się biuro Szczecińskiego TBS. Prace wykończeniowe prowadzone są zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

– Rozpoczęto montaż ścianek. W nowej części prowadzono m. in. prace związane z tynkowaniem,  a także malowaniem i hydroizolacją fundamentów. Poza tym trwały również roboty związane z wykonywaniem elewacji, montażem wind i okien – mówi Tomasz Klek.

Budynek C – od prac przy elewacji po montaż sufitów podwieszanych

W mieszkalnej „plombie” przy ul. Małkowskiego kontynuowane są prace przy elewacji budynku, równolegle z robotami wykończeniowymi wewnątrz.

– W tym m. in. układaniem płytek na klatce schodowej, szpachlowaniem, malowaniem, montażem drzwi wewnętrznych na klatce schodowej, parapetów i sufitów podwieszanych. Wykonywano także sufit podwieszany na wjeździe do garażu pod budynkiem C – informuje rzecznik STBS.

Garaż podziemny – prace dekarskie i przy instalacjach

W dwukondygnacyjnym garażowisku znajdzie się ponad 260 miejsc postojowych. Na razie trwają tam prace dekarskie oraz wykonywanie instalacji sanitarnych i elektrycznych wraz z układaniem tras kablowych. Cały czas prowadzone są też prace wykończeniowe, jak szpachlowanie czy malowanie.

Poza tym, remontowane są elewacje okolicznych oficyn, powstają też zejścia do piwnic kamienic frontowych. Równolegle zagospodarowywany jest teren wewnątrz zabudowywanego kwartału.

– Wykonywano podbudowy oraz nawierzchnie na chodnikach z płyt betonowych, a także opaski żwirowe wokół budynków – mówi Tomasz Klek.

Rok opóźnienia

Pierwotnie zapowiadano, że Szczecińskie TBS zrealizuje tę inwestycję do I kwartału 2024 roku, jest więc rok opóźnienia. Wykonawca to szczecińska spółka Prime Construction, a projekt przebudowy przygotowała Grupa Architektoniczna Domino ze Szczecina.

Całość miała kosztować 67,4 mln zła, ale już wiadomo, że będzie co najmniej 12 mln zł drożej. Pieniądze pochodzą ze środków własnych Szczecińskiego TBS, z budżetu Gminy Miasto Szczecin (w tym dotacja z Funduszu Dopłat) oraz kredytu  Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzielonego w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strukturalnych.