Kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 76 została pozbawiona balkonów, a jeden z mieszkańców pokusił się o napis „Tu zarządza STBS”. „Balkon to dodatkowa przestrzeń, ale aby bezpiecznie go użytkować, wymagane są przeglądy, regularna konserwacja, a czasem nawet generalny remont” – tłumaczy Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

W ostatnich pięciu latach Szczecińskie TBS wykonało remont prawie pół tysiąca balkonów w stu budynkach. Spółka remontuje balkony w mieszkaniach należących nie tylko do nich, ale też do wspólnot mieszkaniowych oraz miasta. Wśród najnowszych realizacji znajduje się ta przy ulicy Jagiellońskiej 76, gdzie aktualnie można oglądać kamienicę pozbawioną dodatkowych przestrzeni.

– Może nie wszyscy sobie zdają z tego sprawę, ale balkon należy do części wspólnych nieruchomości, tak jak na przykład dach czy brama wejściowa do budynku – tłumaczy Grażyna Szotkowska, prezes Szczecińskiego TBS. – Z tego powodu, choć balkon przynależy do konkretnego mieszkania i mogą z niego korzystać tylko mieszkańcy danego lokalu, to jego remont pokrywany jest z funduszy całej wspólnoty mieszkaniowej.

Jak dodaje Tomasz Klek, „często odnawianie balkonów jest częścią szerszego planu remontowego budynku, na przykład termomodernizacji”. Jednak ze względów ekonomicznych, niektóre wspólnoty decydują się rozdzielić obie inwestycje. 

– Czasami podczas remontu elewacji, odsłaniają się elementy balkonu, które jasno pokazują konieczność podjęcia odpowiednich działań. Tak jest na przykład w budynkach wspólnot znajdujących się przy ul. Jagiellońskiej 76 oraz Śląskiej 5 – tłumaczy rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa.

Obecnie, w przypadku obu wspólnot mieszkaniowych, trwa analiza złożonych ofert na remont balkonów. Poza tym, w tym roku Szczecińskie TBS planuje wykonać remont balkonów w budynkach przy Pocztowej 29, 29a, 29b, Piastów 63, Śmiałego 20 i 22, Ściegiennego 2, Piłsudskiego 24, Młodzieży Polskiej 48-52, Walentynowicz 5, 5a, 5b, 7, 7a,  Łukasińskiego 30d/2, 36e/7, 30g/8.

– Dla wielu lokatorów balkon, szczególnie w ścisłej zabudowie śródmiejskiej, to niezmiennie dodatkowy atut. To także element, który odnowiony i zadbany, stanowi piękną wizytówkę kamienicy – dodaje Grażyna Szotkowska.