Wydawało się, że po wyjątkowo okazałym tegorocznym wydaniu „Kontrapunktu” żadna inna impreza miejska związana ze sztuką teatru nie będzie tak atrakcyjna. Tymczasem jak się okazuje nie musimy się martwić o brak kolejnych ciekawych propzycji w tej dziedzinie. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w piwnicy „Kany” poznaliśmy bowiem szczególy na temat lipcowego festwialu „Spoiwa Kultury” organizowanego przez Ośrodek „Kana " przy wsparciu Miasta Szczecin i Urzędu Marszałkowskiego. Patronat medialny nad tym wyderzeniem objął m.in. portal wSzczecinie.pl

Ideę i zawartość programową festiwalu zaprezentowali jego koordynatorzy: Janusz Turkowski, Rafał Foremski oraz Dariusz Mikuła. Ta jubileuszowa, dziesiąta już edycja pozwoli wszystkim odbiorcom uczestniczyć w prezentacji bardzo różnych nurtów i artystycznych działań, których miejscem jest głównie przestrzeń otwarta, a także koincydencja współczesnych rozwiązań twórczych bazujących na technikach performance, akcjach ulicznych, projekcjach, wystawach itp.

Od 2 do 4 lipca w Szczecinie wystąpi w ramach „Spoiw Kultury” ponad 130 artystów z dziesięciu krajów. Trzy zespoły zaprezentuja się w Polsce po raz pierwszy. Teatr Dakh z Ukrainy pokaże „Gogol`s Death”. Francuska Rassegna przedstawi na Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich coś w rodzaju recitalu złożonego z pieśni zakorzenionych kulturowo w obszarze basenu Morza Śródziemnego. Natomiast tajemniczy projekt Zoublistan zainaguruje cały festiwal na trawniku przed Teatrem Kana. W tym roku bardzo interesująco zapowiadają się moim zdaniem koncerty takich zespołów jak Salto (grupy stworzonej przez byłych muzyków szczecińskiej formacji Kristen), Baaba z Warszawy (która zagra „podkład” dźwiękowy do filmu „Domek w Dartmoor” (z 1929 roku) oraz Bester Quartet z Krakowa łaczący elementy muzyki klezmerskiej z jazzem i klasyką. Poza tym Afrykę będzie reprzezentował Wagogo Mirungu z Tanzanii (dziewięciu muzyków/tancerzy odtworzy obrzędy i rytuały z tradycji plemiennych) Oczywiście do najważniejszych punktów programu należeć będą mimo wszystko przedstawienia, a przygotują je tak renomowane grupy artystyczne jak Teatr Akhe z Rosji, Teatr Rondo ze Słupska czy Teatr Nowy z Łodzi. Arti Grabowski pokaże swój performance „Polowanie na Czerwony Październik”, natomiast Teatr akademia Ruchu przeprowadzi akcję teatralną „Wyraźnie. W milczeniu” na dwóch brzegach Odry. To tylko niektóre propozycje bardzo bogatego programu „Spoiw kultury” Więcej szczegółów można znaleźć na stronie:
http://www.kultura.wszczecinie.pl/festiwal_spoiwa_kultury_festiwal_artystow_ulicy,20371,kalendarz_wydarzen,teatr_i_kabaret,0

Organizatorzy podkreślają aspekt obywatelskości całego projektu (włączenie do dyskusji o mieście dużej liczby jego mieszkańców) zainicjowanie aktywnej formy wspólpracy między artystami a odbiorcami poprzez spowodowanie tego, że ci ostatni staliby się nie tylko przedmiotem , ale też podmiotem działań. Poza tym Marek Sztark , dyrektor samorządowej instytucji kultury "Szczecin 2016” uznał za szczególnie istotne to, że w trakcie trwania Spoiw Kultury nastąpi wymiana dokonań twórczych na poziomie ponadregionalnym i ponadkulturowym. Nazwał nawet festiwal Małą Eurpoejską Stolicą Kultury, która pomnożona 100 razy będzie właśnie tym do czego dążymy starając się o tytuł tej prawdziwej kulturalnej stolicy w 2016 roku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny. Jednakże z uwagi na ograniczoną przestrzeń niektórych miejsc, w których zorganizowane będą prezentacje (m.in. występ Teatru Dakh w Porcie Rybackim Gryf na Łasztowni) w tym wypadku trzeba będzie postarać się o wejściówki (do odbioru w biurze Teatru Kana od 29 czerwca). Na warsztaty (m.in. tańca, gry na bębnach oraz plastyczne, fotograficzne) prowadzone będą zapisy.