Nie sposób za jednym spacerem zwiedzić wszystkie ciekawe miejsca w Puszczy Bukowej. Ale kierując się przemyślanym tropem wystarczą trzy godziny, by o przeszłości dowiedzieć się naprawdę wiele. Już w tę sobotę będzie można przejść się wraz z przewodnikiem miejscami Toepferów.

W części lasu, który przylega do osiedla Zdroje odnajdziemy kawałek ciekawej historii, która nieodłącznie jest związana z rodem Toepferów. Rodzina ta bowiem właśnie w tych okolicach mieszkała i prowadziła swój biznes.

Dziś jednak nie mamy szans ujrzeć okazałej rezydencji, którą zamieszkiwali Toepferowie. I chociaż budynek nie został zniszczony w czasie działań wojennych, nie przetrwał okresu po wojnie. Są natomiast fundamenty, zachowały się także plany i zdjęcia. A wśród ruin, fragmentów kolumn można zobaczyć miejsce, w którym stała imponująca rzeźba Mojżesza (który dziś poniewierany jest w Warszawie).

Nieco dalej urocze jezioro Szmaragdowe, którego nazwa pochodzi oczywiście od barwy wody. Jezioro nie jest naturalne, przed laty właśnie w tym miejscu znajdowała się kopalnia kredy i margla. W 1925 roku kopalnia została zalana. Jak to się stało? Może to faktycznie w wyniku natrafienia na warstwę piasków zawodnionych, a może woda to sprawka chciwego Skarbka, który nie chciał się podzielić swoimi łupami? Któż może wiedzieć co dno Szmaragdowego kryje, może złoto, na pewno wózki kolejowe z tamtych dni – żeby je zobaczyć wystarczy tylko odpowiednio się ustawić.

Wyrobek z kopalni trafiał do fabryki „Stern”, w której produkowano cement. Toepfer zapewniał o trwałości tego produktu, a by udowodnić, że cement przetrzyma wszystko postanowił wybudować Grotę. Budowla ta spełniała świetną funkcję reklamy produktów Toepferów. W trakcie budowy starano się, by wnętrze Groty jak najpełniej przypominało wygląd naturalnych grot w skałach wapiennych. Jeszcze do niedawna mieściła się w niej restauracja.

Niekwestionowaną atrakcją sobotniej wycieczki jest możliwość wejścia do bunkrów. Korytarze te prawdopodobnie zostały zbudowane w dawnych sztolniach kopalni. W czasie drugiej wojny światowej podobno kryli się tam niemieccy dowódcy. Po wojnie funkcjonowała tutaj straż pożarna, ale czy tylko? Z całą pewnością podziemia nie zostały całkowicie odkryte, któż może wiedzieć co kryje się głębiej.

 

Wycieczka po tej części Puszczy Bukowej to także wieża widokowa, po której dziś zostały tylko fundamenty, to historia nietoperzy, które mają tutaj swój dom i oczywiście opowieści o otaczających nas pomnikach przyrody. Już tradycyjnie spacer z cyklu po.Szczecinie.pl zakończy się poczęstunkiem dla uczestników.

Wycieczka www.poSzczecinie.pl już rok temu spacerowała Puszczą Bukową, ze względu na duże zainteresowanie, organizatorzy zdecydowali się jeszcze raz wybrać się w to niezwykłe miejsce.  

Termin: 15.06.2013 [sobota], 10:00

Bilety: 25zł (gratis skromny poczęstunek)

Rezerwacje: www.poszczecinie.pl