Pokazy szczecińskich filmów archiwalnych, koncert jazzowy w malarskiej pracowni, ciekawe warsztaty dla dzieci i dorosłych, jednodniowa wystawa szczecińskich pocztówek i mnóstwo ciekawostek o Pogodnie. Szczeciński Inkubator Kultury zaprasza do swojej siedziby w niemalże 150-letniej willi na sobotę pełną atrakcji i niesamowitych historii.
Od początku marca Szczeciński Inkubator Kultury zbierał wspomnienia i opowieści o swojej zabytkowej siedzibie, która kiedyś była częścią szczecińskiego Pałacu Młodzieży. Wszystko w ramach projektu "Konstelacja wspomnień", który ma przybliżyć mieszkańcom miasta miejsca, w pobliżu których mieszkają.

- Chcieliśmy zebrać tony wspomnień o pewnym ważnym dla wielu szczecinian miejscu na mapie. Teraz liczymy na ich liczne przybycie
– mówi Kinga Rabińska z Inkubatora i zaprasza w sobotę do odwiedzania przedwojennej willi przy al. Wojska Polskiego 90. Będzie można nie tylko dowiedzieć się, jak to miejsce wspominają szczecinianie, ale także poznać wiele ciekawostek o Łęknie i bliskim mu Pogodnie. Jedną z atrakcji będzie bowiem spotkanie z Marią Łopuch, autorką książki „Szczecin Pogodno / Von Westend bis Schönau”, która wyjaśni wszystkim zainteresowanym skąd się wzięła się nazwa Pogodno, gdzie trafiały „społeczne szkodniki” i w którym miejscu kończy się Łękno. Opowie też m.in. o wielkich szczecińskich przedsiębiorcach drugiej połowy XIX wieku i potędze Pałacu Młodzieży. Spotkanie rozpocznie się o 11:30.

W programie sobotniej imprezy w Inku znalazły się także warsztaty, podczas których będzie można zrobić własną niepowtarzalną mozaikę ceramiczną (11:00 - 12:30) albo dając upust swojej wyobraźni, barwnie ozdobić poszewkę na poduszkę (13:00 - 14:30).

Pokazy szczecińskich filmów

W sali kinowej zaplanowano projekcję dwóch filmów, prezentujących dwa różne oblicza Szczecina. „Zamek Szczeciński” ze zdjęciami Witolda Chromińskiego to obraz miasta, którego już nie ma. Zdjęcia w filmie powstawały tuż po wojnie, ukazują Szczecin zniszczony na początku drogi do odbudowy. Jako druga zostanie zaprezentowana „Susudata”. To dokumentalna opowieść o 24 godzinach z życia miasta, podzielona na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia. Rytm filmu odpowiada rytmowi miejskiej aktywności ludzi podczas pracy i odpoczynku. „Susudata” w reżyserii Anny Wiśniewskiej i wyprodukowana przez Stowarzyszenie KAMERA inspirowana jest kinem awangardowym z gatunku „city symphony” z lat 20. i 30. XX wieku. Po projekcji będzie można porozmawiać zarówno z autorami dokumentu, jak i Tomaszem Wieczorkiem z Zamku, który będzie mógł przybliżyć szczegóły odnalezienia archiwalnych taśm w zamkowym kinie i procesie ich digitalizacji.

Koncert w malarskiej pracowni

Ponadto, przez cały dzień będzie można zwiedzać otwarte pracownie rezydentów Inku oraz oglądać jednodniową wystawę szczecińskich pocztówek z Wirtualnego Muzeum Szczecińskiej Pocztówki. Na zakończenie zaplanowano jazzowy koncert w pracowni malarskiej Natalii Szostak. Zagra Cafe Jazz Trio, tworzone przez Krzysztofa Marka (klarnet), Piotra Adamczyka (gitara) i Ryszarda Słowickiego (instrumenty perkusyjne). Początek o 16:00.

Gościem specjalnym „Konstelacji wspomnień” będzie dr Jaśmina Wójcik – artystka zajmująca się video, rysunkiem, akcjami społecznymi w przestrzeni miejskiej (site specific), instalacjami interaktywnymi. Laureatka I miejsca w konkursie Samsung Art Master i stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziedzictwo pamięci jest często pretekstem i inspiracją dla działań z obszaru sztuki – rzadko bezbolesnej, nigdy ozdobnej. Jaśmina wykorzystuje to w swoich artystycznych „wojażach”, oswajając tęsknotę. - Dla nas także zgodziła się przygotować działanie z nurtu site-specific, czyli stworzone z myślą o określonym miejscu – zapowiada Rabińska. W sobotę w Inku będzie można nie tylko podejrzeć jak powstaje takie działanie, ale również się do niego włączyć.

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Szczegółowy program atrakcji w ramach „Konstelacji wspomnień” dostępny jest tutaj