Morskie Centrum Nauki wzbogaciło się o kolejny, wyjątkowy eksponat. „OLO”, bowiem o nim mowa, to kajak, którym Aleksander Doba trzykrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. „Ten bardzo skromny kajak jest niewątpliwie jednym z tych elementów, które tworzyły morską historię Szczecina i sławiły go na całym świecie” – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

W swojej podróżniczej karierze Aleksander Doba trzykrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Za każdym razem dokonał tego w kajaku „OLO”, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o podróżniku i wyprawach, których dokonywał. Niewielka łódź powstała według projektu szczecinianina Andrzeja Irmińskiego.

Ma 7 metrów długości, metr szerokości i waży 750 kilogramów. Został wyposażony w niezbędne do przeżycia urządzenia – odsalarkę, panel słoneczny, akumulator, instalację wody słodkiej. Bezpieczeństwo zapewniają dwie komory wypornościowe, podział na przedziały wodoszczelne oraz pałąki zapobiegające obróceniu do góry dnem.

Aby „OLO” pozostał w grodzie Gryfa

– Kiedy w 2017 roku pracowaliśmy nad tym, jak ma wyglądać wystawa stała Morskiego Centrum Nauki, podjęliśmy decyzję, aby jeden z jej elementów był związany z Aleksandrem Dobą – przypomina Witold Jabłoński, dyrektor instytucji. – Nie marzyliśmy o tym, aby być właścicielami kajaka. Liczyliśmy na pamiątki, rzeczy osobiste, zdjęcia.

Jednocześnie Witold Jabłoński podkreśla, że negocjacje dotyczące zakupu kajaka nie należały do najłatwiejszych.

– Pojawiły się inne podmioty zainteresowane jego kupnem. Małżonka Aleksandra Doby była jednak zdeterminowana, aby „OLO” pozostał w Szczecinie – opowiada Witold Jabłoński. – To była niesamowita przyjemność podpisywać umowę w domu podróżnika, gdzie znajdują się jego pamiątki, zdjęcia i książki.

Morskie Centrum Nauki kupiło kajak za blisko 300 tysięcy złotych. Łódź zostanie podwieszona koło drewnianych schodów ekspozycyjnych, na wysokości około 4 metrów nad posadzką.

„Tworzył morską historię Szczecina”

– Ten bardzo skromny kajak jest niewątpliwie jednym z tych elementów, które tworzyły morską historię Szczecina i sławiły go na całym świecie – dodaje marszałek Olgierd Geblewicz. – Aleksander Doba, człowiek pasji, determinacji i optymizmu, przepłynął nim najtrudniejszą drogę do pokonania na Oceanie Atlantyckim.

Należy podkreślić, że podróżnik za swoje niebanalne osiągnięcia niejednokrotnie otrzymywał najważniejsze podróżnicze tytuły świata. W plebiscycie „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”.

– Niejednokrotnie byłem zaskoczony tym, że gdzieś w odległej części świata znali Aleksandra Dobę. Miał większą rozpoznawalność w Ameryce niż tutaj u nas, gdzie był skromny, ale wielki – podkreśla Olgierd Geblewicz.

Montaż kajaka w Morskim Centrum Nauki rozpocznie się 21 sierpnia. Natomiast do soboty (13 sierpnia) mieszkańcy Szczecina mogą oglądać „OLO” na dużym dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich.