Dzięki rozbudowie Teatr Polski w Szczecinie zyskał nie tylko pięć scen, ale i nową przestrzeń wystawienniczą. Do 30 listopada przy ul. Swarożyca 5 szczecinianie mogą podziwiać ekspozycję, na której znajdują się rzadko pokazywane w Europie i po raz pierwszy w Polsce prace Alfonsa Muchy. Wystawie towarzyszy album, który można nabyć w kasie teatru albo wygrać w naszym konkursie.

Wystawa „Europejski plakat teatralny i kabaretowy od końca XIX wieku do lat 30. XX wieku z kolekcji Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy we Lwowie” do końca listopada br. prezentowana jest w holu przy Scenie Włoskiej. Ekspozycji towarzyszy album, w którym znajduje się kilkadziesiąt plakatów reklamowych, m.in. przedstawień teatralnych, filmów, spektakli baletowych, oper, kabaretów, a nawet balów maskowych i pokazów gimnastyki.

Mistrzowie plakatu: Mucha, Gronowski, de Toulouse-Lautrec

Wśród artystów, którzy są autorami prac, znaleźli się m.in. uznany malarz, plakacista postimpresjonizmu, twórca litografii i ilustracji, na których uwieczniał życie bohemy dziewiętnastowiecznego Paryża – Henri de Toulouse-Lautrec. Nie brakuje twórczości czołowego, czeskiego przedstawiciela secesji i fin de siecle'u – Alfonsa Muchy. Podziwiać można też prace najwybitniejszego polskiego plakacisty lat międzywojennych, zdobywcy Grand Prix na Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu w 1925 roku – Tadeusza Gronowskiego. Przyjrzeć się można też pracom francuskiego malarza i grafika, prekursora i mistrza plakatu w czasie „belle époque” – Julesa Chereta.

W słowie wstępnym do albumu Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego, napisał:

„jesienią 2021 roku, w towarzystwie przedstawicieli instytucji kultury naszego województwa, po raz pierwszy pojechałem do Lwowa. (…) Z fascynacją przemierzałem kolejne etapy naszych lwowskich peregrynacji, które ostatecznie zaprowadziły nas do Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Z zaciekawieniem słuchałem słów Dyrektora Stepana Pavlyuka, który oprowadzał nas po placówce. (…) Dyrektor Pavlyuk zauważywszy, jak bardzo zafascynował mnie zbiór plakatów teatralnych i kabaretowych z przełomu poprzednich wieków, zaproponował stworzenie wystawy, która mogłaby być jednym z elementów uświetniających otwarcie naszej rozbudowanej siedziby. Przyjąłem tę propozycję z niekłamaną radością”.

Przełomowe prace w karierze 

Jednym z najsłynniejszych plakatów na wystawie jest ten autorstwa Alfonsa Muchy do sztuki pt. „Gismonda” z 1894 roku. Artysta zaprojektował go na zlecenie dyrektorki i gwiazdy Théâtre de la Renaissance, Sary Bernhardt. Jak się potem okazało, stworzone przez Muchę wyobrażenie Gismondy było przełomowym momentem w jego karierze. Wykonany w ciągu kilku dni projekt zaowocował kilkuletnim kontraktem i komercyjnym sukcesem prac artysty. W następnych latach Mucha wykonał wiele zamówień dla Sary Bernhardt, ukazując ją w „Lorenzacciu” Musseta, „Damie Kameliowej” Dumasa-syna czy „Samarytance” Rostanda – wszystkie te plakaty można obejrzeć na wystawie!

Wystawa jest prezentowana do 30 listopada 2023 roku w nowej części Teatru Polskiego w Szczecinie na poziomie -3. Plakaty można oglądać podczas wizyty na spektaklach w teatrze, ale też w godzinach pracy kasy biletowej oraz Biura Organizacji Widowni.

KONKURS

Specjalnie dla czytelników portalu wSzczecinie.pl mamy konkurs, w którym można wygrać 3 egzemplarze albumu towarzyszącego wystawie. By je zdobyć, prosimy w dwóch zdaniach napisać, dlaczego publikacja powinna trafić właśnie do Państwa. Odpowiedzi należy przesłać na adres konkurs@wszczecinie.pl. Czekamy na nie do końca weekendu (tj. 22 października 2023) do godz. 23:59. Albumy otrzymają 3 osoby, które udzielą najbardziej kreatywnych odpowiedzi. Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową i poinformujemy, jak odebrać wygraną.