We wtorek rano do domów posłów związanych z Suwerenną Polską, w tym mieszkania Dariusza Mateckiego, weszli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Działania służb mają związek z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości, w tym zakupem oprogramowania szpiegowskiego Pegasus.

„Nie ma już kasty bezkarnych”

O prowadzonych przeszukaniach Matecki poinformował w swoich mediach społecznościowych. Nie szczędził przy tym ostrych słów pod adresem ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

„To już Białoruś. Bezpieka o 6 rano, tuż przed wyborami, wchodzi do domów posłów opozycji – w tym mojego. Nie damy się zastraszyć” – napisał na swoim Facebooku. „W moim domu było ośmiu uzbrojonych funkcjonariuszy. Złego słowa o nich nie powiem, wykonują rozkazy politycznego prokuratora od Bodnara. Dożyliśmy czasów, kiedy w taki sposób zwalcza się opozycję”.

Przeszukany miał zostać także dom między innymi byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Prokuratura Krajowa poinformowała, że działania prowadzone są w różnych częściach Polski. Mają wyjaśnić nieprawidłowości związane z wykorzystaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości.

„Nie ma już «kasty bezkarnych»” – mówi cytowany przez Polską Agencję Prasową Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. „Kto popełnił przestępstwo, ten będzie za nie odpowiadał. To prosta zasada”. 

Na szczecinskie24.pl i projekty Mateckiego wydano przynajmniej 17 milionów złotych

Czynności zlecone zostały w ramach śledztwa prowadzonego przez śledczych z Prokuratury Krajowej w Warszawie dotyczącego przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych. Pod lupą funkcjonariuszy znalazł się między innymi Fundusz Sprawiedliwości. Najwyższa Izba Kontroli we wrześniu 2021 r. przedstawiła wyniki po kontroli realizacji zadań z Funduszu Sprawiedliwości. W ocenie NIK środki z funduszu wydatkowane były w sposób niegospodarny i niecelowy, co miało sprzyjać powstawaniu mechanizmów korupcjogennych.

W Szczecinie z Funduszu Sprawiedliwości dotowano między innymi działanie portalu szczecinskie24.pl, który zajmował się promowaniem Dariusza Mateckiego, wówczas radnego, a obecnie posła z ramienia PiS. Z portalem związana była między innymi obecna kandydatka na radną Patrycja Szapiel, która miała być „dyrektorką medialną projektu”, jak podpisywał ją magazyn Press. Na projekty i fundacje związane z Dariuszem Mateckim z Funduszu Sprawiedliwości wydano 17 milionów złotych. Mowa między innymi o działaniu Stowarzyszenia Fidei Defensor czy właśnie prowadzeniu portalu szczecinskie24.pl.