To zapomniany epizod z dziejów Szczecina – o trwającej 6 lat okupacji francuskiej niewiele się dziś mówi. Podobnie jak o hugenotach zamieszkujących miasto od XVIII wieku. Historie francuskich mieszkańców Szczecina będzie można poznać podczas wyjątkowego spaceru organizowanego przez Klub Aktywni 50+ działający przy Akademii Seniora.
Spacer z przewodnikiem „Śladami Francuzów w Szczecinie” odbędzie się w niedzielę, 16 października. Zbiórkę zaplanowano o godz. 14:00 w pobliżu „Park Hotel” przy ul. Plantowej 1. Zwiedzanie potrwa około 2 godzin. Udział jest bezpłatny, należy tylko uwzględnić opłatę za przejazd komunikacją miejską (około 15 minut).

Jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia na Facebooku, uczestnicy spaceru odwiedzą m.in. dawny cmentarz gminy francuskiej w dzisiejszym parku Żeromskiego oraz ostatnią pozostałość po nekropolii – tzw. „Domek Grabarza”. Przy „kamienicach hugenockich” przy pl. Żołnierza Polskiego dowiedzą się więcej o organizacji społeczności francuskiej w Szczecinie. Zobaczą miejsce, gdzie na początku XIX wieku stacjonowała okupacyjna armia francuska, a także jedyny namacalny ślad po niej - kopiec Napoleona. Podczas spaceru nie zabraknie też opowieści o zamieszkującej Szczecin słynnej francuskiej rodzinie Tillbaunów oraz aferze szpiegowskiej z udziałem francuskiego konsulatu, która wybuchła w Szczecinie w latach 50-tych XX wieku.

Wycieczkę po Szczecinie „Śladami Francuzów” organizuje Klub Aktywni 50+ działający w Akademii Seniora. Więcej szczegółów tutaj