Wczoraj wieczorem zakończyła się III edycja konkursu dla szkół muzycznych I i II stopnia „Skrzypce dla najlepszych”. Jury wyłoniło zwyciężczynie, którymi zostały Joanna Szymczewska i Roksana Kwaśnikowska z Koszalina, Julia Iwańców z Stargardu Szczecińskiego oraz Marysia Światek ze Szczecina.
Pierwsza edycja konkursu odbyła się w listopadzie 2006 roku w Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza. „Skrzypce dla najlepszych” miały charakter miejski. Tymczasem teraz, konkurs ma szansę zostać najważniejszym wydarzeniem muzycznym w województwie zachodniopomorskim.
O nagrody główne w czterech grupach wiekowych, którymi były skrzypce zrobione przez wrocławskiego lutnika Krzysztofa Mroza, walczyło aż 32 uczniów z całego województwa. Patronat nad konkursem objął Piotr Krzystek prezydent Szczecina, Marcin Zydorowicz wojewoda zachodniopomorski, Władysław Husejko marszałek województwa, Artur Gałęski zachodniopomorski kurator oświaty. Organizatorami konkursu są Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Szczecinie.
Jury obradowało w składzie:
Wanda Wiłkomirska – przewodnicząca
Światowej sławy skrzypaczka i pedagog. Laureatka międzynarodowych konkursów:
w Genewie (1946), w Budapeszcie (1949), w Lipsku (1950), w Poznaniu (1952). Wspaniały debiut w Ameryce (1961) rozpoczął jej wielką, międzynarodową karierę.
Marcin Baranowski – członek jury
Znakomity skrzypek i profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Bydgoszczy, wybitny kameralista, również pedagog sławnej „Szkoły Talentów” w Poznaniu. Przez 24 lata współtworzył Orkiestrę Kameralną „Amadeus” pod kierunkiem Agnieszki Duczmal.
Anna Maria Staśkiewicz – członek jury
W 2007 r. ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu w klasie profesora Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem profesor Wandy Wiłkomirskiej. Stypendystka wielu towarzystw i fundacji. Jest laureatką wielu znaczących konkursów skrzypcowych, w tym III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (2006).
Więcej informacji na stronie www.szczecin.eu
Komentarze
0