Znaczący punkt na kulturalnej mapie Szczecina
Winyle.fm to miejsce, które niewątpliwie jest znaczącym punktem na kulturalnej mapie miasta. Śledź Młody Jazz organizowany jest tu już po raz trzeci, a łącznie (od września 2022) przy Jagiellońskiej 86 odbyło się 70 wydarzeń artystycznych – głównie muzycznych, ale również wystaw i spotkań. W Winylach.fm wystąpiły m.in. zespoły Alameda, Sneaky Jesus, Kwaśny Deszcz, Mikołaj Trzaska czy Immortal Onion.
Symbol naszego regionu
Cykl Śledź Młody Jazz – dogrywka uzyskał dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy dla Kultury. Warto dodać, że ta inicjatywa promuje nie tylko niezależną twórczość młodych artystów, a także wartości, które wiążą się z tytułowym „śledziem”, symbolem naszego regionu i dbałości o czystość wód oraz ogólnie o środowisko naturalne naszego regionu.
Funk, psychodelia i jazz
Grupa Klawo powstała na początku 2019 roku, kiedy Konstanty Kostka został zaproszony do zaaranżowania swojej producenckiej EP-ki zatytułowanej „Flądra” z udziałem całego „live bandu”. Po miesiącach poszukiwań muzyków i pierwszych wspólnych próbach okazało się, że jest szansa, by stworzyć coś więcej i wspólnie skomponować autorski materiał. To kompozycje, w których słyszymy wpływy funku, psychodelii, hip hopu, jazzu i afrobeatu, a muzycy mają wiele miejsca na improwizacje. Klawo tworzą: Konstanty Kostka – klawisze, perkusja, wokal; Jakub Krzanowski – perkusja; Malina Midera – klawisze, perkusja, wokal; Tomasz Rafalski – klawisze, perkusja, wokal; Alicja Sobstyl – flet, wokal; Artur Szalsza – bas, gitara; Karol Tchórz – trąbka.
Różnorodność to domena
„Każdy z nas wywodzi się z innego muzycznego świata, ale te granice między gatunkami szybko się u nas zacierają. To zresztą domena całej trójmiejskiej sceny. Mamy luz, background muzyczny nie jest dla nas wyznacznikiem, co więcej, różnorodność jest atutem, bo pozwala podejść do tematu z różnych stron” – tak o swoich dokonaniach muzycy Klawo opowiadali w rozmowie z Piotrem Truszkowskim w radiowej Czwórce.
Ważne festiwale, istotne nagrody
W lipcu 2022 roku wydany został debiutancki album zespołu, zatytułowany po prostu „Klawo”. Od tego czasu formacja koncertowała w większości dużych miast w Polsce, w tym na festiwalach i showcase’ach (m.in. Up To Date Festival, Great September, Tak Brzmi Miasto, Off Festival 2024, Tauron Nowa Muzyka 2024). W marcu poprzedniego roku Klawo, jako jedyny polski zespół, zostało finalistą programu HEMI Music Awards, a w lipcu grupa zdobyła pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Jazz in The Park (Cluj-Napoca, Rumunia). Miesiąc później ukazał się pierwszy koncertowy album Klawo pt. „Live!” (nagrany na Sea You Tricity Music Showcase). Premiera drugiego albumu studyjnego jest planowana w najbliższym kwartale. Pewnie część nowych utworów usłyszymy już we czwartek w Szczecinie. Początek koncertu w Winylach.fm o godz. 20.00. Bilety są dostępne na bilety.fm.
Program całego cyklu „Śledź młody jazz – dogrywka”:
17.10 – Klawo
06.12 – Ńoko
07.12 – Ninja Episkopat
12.12 - Lumbago
O grudniowych występach w ramach cyklu będziemy jeszcze informować. Tymczasem warto dodać, że dzień po występie Klawo w Winylach.fm zagra kwintet Teo Oltera.
Komentarze
0