Prace na budowie rzadko kiedy da się ukończyć w ciągu kilku dni. Zazwyczaj trwają tygodniami, miesiącami — a nawet latami! Miejsce, w którym są prowadzone, powinno więc być odpowiednio zabezpieczone. Wśród dostępnych na rynku ogrodzeń tymczasowych znajdziesz panele pełne oraz panele wypełnione siatką: które z nich sprawdzą się najlepiej?

Czy trzeba ogrodzić plac budowy? Wymagania prawne 

Zabezpieczenie terenu prac budowlanych może być niemałym wydatkiem. Być może zastanawiasz się, czy ogrodzenie tymczasowe budowy naprawdę jest konieczne — szczególnie, gdy chodzi o prywatną inwestycję i jesteś przekonany, że okolica jest absolutnie bezpieczna lub rzadko uczęszczana. Nie jest to jednak kwestia decyzji inwestora: obowiązujące aktualnie przepisy wymagają ogrodzenia placu budowlanego. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Infrastruktury, takie ogrodzenie musi uniemożliwiać wtargnięcie na teren prac osób nieupoważnionych. Powinno więc mieć przynajmniej 1,5 metra wysokości i stabilną, niełatwą do uszkodzenia konstrukcję. Jednocześnie — panele ogrodzenia nie mogą stanowić niebezpieczeństwa dla osób postronnych oraz zwierząt. Oznacza to, że zabronione są wszelkie ostre, wystające elementy oraz spiczaste, nisko położone krawędzie. 


Dlaczego warto wybierać ogrodzenia tymczasowe? Niekiedy inwestorzy decydują się na montaż ozdobnych paneli i elementów, które już na stałe będą stanowiły ogrodzenie działki. Nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem: takiego ogrodzenia nie da się usunąć lub przestawić, więc może pojawić się problem z wjazdem na teren prac ciężarówek, dużych urządzeń lub dostaw materiałów. Dodatkowo — w trakcie budowy drogie, ozdobne ogrodzenie może łatwo ulec uszkodzeniu lub zabrudzeniu. 

Ogrodzenie z siatki: lekkie i proste w montażu

Dla wielu osób — być może również dla Ciebie — jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze ogrodzenia tymczasowego jest jego cena. Ogrodzenie z siatki jest znacznie tańsze od ogrodzenia z paneli pełnych. Oczywiście, na cenę wpływa jakość siatki (na przykład to, czy jest ona ocynkowana lub powleczona materiałem PCV), jednak nawet te wykonane z najwyższej jakości materiałów można uznać za ekonomiczne. 


Ogrodzenia wykonane z siatki montuje się bardzo szybko, a ich instalacja nie wymaga uzyskania żadnych specjalnych pozwoleń. Wystarczy umieścić w wyznaczonych miejscach metalowe słupki, a następnie przytwierdzić do nich metalową siatkę, wykorzystując do tego specjalne przelotki. Elementem wzmacniającym jest na ogół wpleciony w całą konstrukcję drut. Jeśli zajdzie taka potrzeba — siatkowe ogrodzenie można łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce. Siatka nie zasłania tego, co się za nią znajduje — co w zależności od Twoich potrzeb i oczekiwań może być albo wadą, albo zaletą. Lepiej niż panele pełne znosi silny wiatr, jednak nie chroni przed kurzem i pyłem: jeśli więc teren budowy znajduje się tuż przy często uczęszczanym chodniku, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Z drugiej strony, siatki często montuje się właśnie w miejscach zaludnionych — gdy wokół stale ktoś się kręci, ryzyko kradzieży staje się znacznie mniejsze. 

Ogrodzenie z paneli pełnych: wysoki poziom ochrony

Segmenty ogrodzenia tego typu składają się z metalowej ramy, wypełnionej wewnątrz blachą falistą. Łatwo można się domyślić, że nie są tak lekkie i przenośne jak ogrodzenia wykonane z siatki, a ich cena z pewnością jest wyższa. Zapewniają jednak znacznie lepszą ochronę: zdecydowanie nie jest łatwo się przez nie przedrzeć! Jeżeli więc plac budowy znajduje się na uboczu, a na terenie prowadzonych prac przechowywanych jest wiele cennych narzędzi i materiałów — warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie. 


Ogrodzenia z pełnych paneli sprawiają że to, co dzieje się na terenie budowy, nie jest widoczne dla osób postronnych. Jeżeli zależy Ci na prywatności, lub też charakter inwestycji wymaga, by prace były osłonięte przed ciekawskimi spojrzeniami — sprawdzą się doskonale. Musisz jednak pamiętać, że zamontowanie pełnych paneli może w niektórych miejscach niebezpiecznie zmniejszać niezbędną widoczność — dzieje się tak na przykład w okolicach dróg, zakrętów i skrzyżowań. 




Jakie ogrodzenie tymczasowe placu budowy wybrać? Jak widzisz — na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko jest kwestią indywidualną: przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć charakter oraz lokalizację inwestycji, a także zastanowić się nad kosztami obu rodzajów ogrodzeń.