Zamek Książąt Pomorskich zmienia się nie do poznania. Na dachu powstaje taras koncertowy z punktem kawiarnianym. Z kolei salę księcia Bogusława X ozdobiło gigantyczne, stylizowane na renesansowe malowidło.

Modernizacja północnego skrzydła Zamku Książąt Pomorskich właśnie dobiega końca. W sali księcia Bogusława X, która do tej pory była pomalowana na biało, zakończono prace nad ogromną malaturą (obraz malowany farbami na ścianie lub drewnie), która pokryła ściany i sklepienia. To ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni. Ekipa 20 osób pracowała nad nią przez kilka miesięcy.

- Malatura nawiązuje do epoki renesansu, czyli czasów kiedy powstawał zamek. Widać na niej elementy okuciowe i motywy roślinne. Została zaprojektowana od nowa. Jak wyglądała pierwotnie nie wiadomo, ponieważ nie zachowały się żadne pozostałości ani dokumenty. W roku 1909 podobną pracę wykonali Niemcy, ale ich malatury, również nawiązujące do epoki renesansu, także się nie zachowały – tłumaczy Agnieszka Ciuruś z Zamku Książąt Pomorskich.

W oknach w całej sali umieszczono szyby witrażowe, przypominające plastry miodu, które również nawiązują epoki renesansu. - Zmieni się też sposób zaciemniania sali. Nie będziemy teraz używać zasłon, ale okiennic - mówi Ciuruś.

Malatura w sali ks. Bogusława X

Obecnie w sali ks. Bogusława X trwa montowanie sceny, a w najbliższym czasie będą instalowane fotele. Co ciekawe, pod scenę będzie można wejść, by obejrzeć odkryte fundamenty dawnego kościoła św. Ottona oraz fragmenty murów obronnych. - Odkryte fragmenty fundamentów zostaną przeszklone. Będzie to dodatkowa atrakcja dla mieszkańców i turystów – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Oprócz tego pod wieżą odkryto fundamenty dawnej baszty, z kolei w piwnicy (gdzie będzie działał teatr) dokopano się do fragmentów Kamiennego Domu z 1346 roku (siedziby księcia Barnima III). Znaleziska również będzie można podziwiać, także zostaną przykryte grubą taflą szkła.

Fragmenty Kamiennego Domu z XIV wieku

W odrestaurowanej zamkowej krypcie we wrześniu będą umieszczane sarkofagi. Na parterze powstaje nowy zamkowy punkt informacji kulturalnej, a na dachu taras koncertowy z niewielką kawiarenką.

Zamkowa krypta

Otwarcie zmodernizowanej sali Bogusława X i piwnic zaplanowano na 23 października. Pozostała część skrzydła północnego będzie gotowa w grudniu. - Do wyremontowanych wnętrz mieszkańcy będą zapraszani stopniowo. Najpierw na koncerty i przedstawienia teatralne (czyli do sali Bogusława i piwnic). Pierwszą wystawę planujemy w grudniu – zapowiada dyrektor Zamku.

Koszt inwestycji to blisko 27 milionów złotych.