Pozostało raptem kilka godzin, aby zapisać się na spotkanie warsztatowe ze Stowarzyszeniem Denkmal Pomorze. ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki zaprasza do udziału tych mieszkańców, którzy chcą lepiej poznać działania pasjonatów ratujących zapomniane elementy lokalnego dziedzictwa materialnego.

Powiedzieć, że miasto to palimpsest, to nic nie powiedzieć. A jednak w niektórych jego obszarach znaczenie to nabiera wyjątkowego wydźwięku. Przekonają się o tym uczestnicy sobotniego spotkania terenowego ze Stowarzyszeniem Denkmal Pomorze.

Co kryje się na zlikwidowanych nekropoliach?

„Spotkanie ma na celu ukazanie funkcjonowania miejsc pochówku na przestrzeni lat i towarzyszących im zmian społeczno-kulturowych. Porozmawiamy o sferach sacrum i profanum cmentarzy” – zapowiada ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, organizator spotkania. „Społecznicy z Denkmal Pomorze zdradzą, co można odkryć na pozornie nieczynnych, zlikwidowanych nekropoliach”.

Co ważne, teoria zostanie przekuta w praktykę, bowiem część spotkania odbędzie się „w terenie”. Uczestnicy zobaczą jak przestrzeń pewnego parku przeobrażała się z cmentarza w obecny kształt. Pokażą to społecznicy ze Stowarzyszenia Denkmal Pomorze, którzy działalność rozpoczęli na początku 2020 roku. Organizacja skupia ludzi pełnych pasji i chęci do działania w obszarze odkrywania historii Szczecina i regionu. Ich celem jest odkrywanie i ukazywanie historii ludzi, miejsc, przedmiotów.

Spotkanie warsztatowe „Sacrum i profanum szczecińskich cmentarzy” odbędzie się 7 maja o godz. 11. Obowiązują zapisy przez formularz dostępny na stronie bit.ly/sacrumiprofanum.

Przywracają pamięć o dawnym Szczecinie

Pierwszym działaniem Denkmal Pomorze było ocalenie wyprodukowanego w Szczecinie XIX-wiecznego magla. Maszyna została odrestaurowana i od tego czasu można ją oglądać w kawiarni prowadzonej przez Monikę i Konrada Szymanik przy ulicy Pocztowej 19.

To nie jedyny sukces stowarzyszenia. Przez kolejne miesiące społecznicy działali ku przywracaniu pamięci kilku szczecińskich cmentarzy, m.in. w Kluczu i Żydowcach. Dużym sukcesem Denkmal Pomorze było odnalezienie miejsca pochówku filantropa Johannesa Quistorpa i jego syna Martina. Co ważne, na dawnym cmentarzu ośrodka Betania przy ul. Wawrzyniaka spoczywa także reszta rodziny.

Dodajmy, że w tym roku przypada 200. rocznica urodzin Johannesa Quistorpa. Denkmal Pomorze chce, aby odbiła się szerokim echem. Warto w tym miejscu dodać, że dzięki ich działaniom plac po byłym cmentarzu będzie nosił imię „Skwer rodziny Quistorpów”.