Ciemne, jasne, pszeniczne, lekkie, pełne, mocne i bardzo mocne – to tylko kilka z rodzajów piw, które przez trzy dni będzie można próbować w szczecińskiej alei kwiatowej. W piątek po południu oficjalnie rozpoczął się 4. Oktoberfest Szczecin.

Zaledwie kilka minut po otwarciu do wystawców zaczęli ustawiać się w kolejce mieszkańcy poszukujący idealnego smaku złocistego trunku.

- To był ciężki tydzień w pracy, dlatego czym prędzej tutaj przyszliśmy - śmiali się panowie Mateusz i Kamil. - A tak na poważnie, to bardzo lubimy nasz szczeciński Oktoberfest. Byliśmy na każdej edycji. Miło wypić piwo na świeżym powietrzu i mieć jeszcze tak duży wybór.

Piwo z pulpą Guavy i liśćmi kafiru

W alei kwiatowej czeka 20 browarów, choć nie tylko. Jest również jedno stoisko z miodami pitnymi oraz kolejne z pijaną wiśnią. W tej edycji nie brakuje także piwowarskich debiutów, w gronie których znajduje się m.in. Antybrowar, którego właściciele nazywają „przeciwieństwem piwa komercyjnego”.

- Pochodzimy z Kołobrzegu, w marcu kupiliśmy Antybrowar, a od maja ważymy już swoje piwo. Naszym flagowym jest Hazy IPA. Mamy również bardzo dobrą i oryginalną pszenicę z liśćmi kafiru. Przyjechaliśmy także z mocno gorzką, niefiltrowaną APĄ oraz Hazy Baby, do której dodaliśmy pulpę z Guavy - zaprasza Tomasz Rymaszewski.

Dodatkowo Antybrowar przyjechał do Szczecina z piwami od przyjaciół z Rockmilla. - Mamy piwa leżakowane w beczkach, dwa ciemne, jedno kwaśne i Gose, czyli piwo mineralne z solą morską, grejpfrutem i limonką - dodaje.

„Dodatek soli niejednego zaskoczy”

Na szczecińskim Oktoberfest nie brakuje także lokalnych akcentów. Bliżej zegara słonecznego swoje miejsce ma Browar Gryfus.

- Zapraszamy mieszkańców Szczecina do spróbowania jedynego szczecińskiego i rzemieślniczego piwa. Mamy osiem do wyboru, od klasycznego pilsa, po fajne IPY, przez piwa kwaśne - opowiada pan Krzysztof.

Browar Gryfus zachęca również do spróbowania „Gringo” z aromatem opuncji, owoców agawy, limonki.

- Dodatek soli na finiszu na pewno niejednego zaskoczy - zachęca pan Krzysztof. - Paniom polecamy piwo „Ahoj”z dodatkiem maliny, marakui i gruszki. Z kolei Panom polecamy „Pomorzanina”. To podwójna IPA o wyraźnym cytrusowo-chmielowym aromacie. Prawie 8 procent alkoholu. Co ciekawe, to nasze najlepiej sprzedające się piwo.

Porozmawiaj z doświadczonymi piwowarami

Ale nie samym degustowaniem stoi Oktoberfest Szczecin. To także doskonała okazja do uzupełnienia swojej wiedzy i posłuchaniu doświadczonych piwowarów, którzy dzielą się swoimi umiejętnościami oraz zdradzają tajemnice degustacji piwa.

„Nie tak duży jak w Monachium, ale ważne że nasz”. „Bardzo dużo piw do wyboru. Każdy znajdzie coś dla siebie”. „Czekałem na to wydarzenie cały rok” - mówią wyraźnie zadowoleni mieszkańcy.

W piątek wystawcy będą obecni w alei kwiatowej do północy. Natomiast w sobotę będą dostępni w godzinach 12-23. Dodatkowo piwowarzy zapraszają na wspólne warzenie piwa, a Marcin Stefaniak opowie co nowego na rynku piwa, które trendy mają szansę się rozwinąć, a które są w odwrocie.

Są jeszcze bilety na spacer piwnym szlakiem

Oktoberfest Szczecin to również kolejna jesienna odsłona spaceru tematycznego Pivny Szczecin. Uwaga – są jeszcze bilety! Wycieczki prowadzi Tomasz Wieczorek – przewodnik po Szczecinie z 20-dwudziestoletnim doświadczeniem, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Zamku Książąt Pomorskich.

Trzygodzinny spacer kosztuje 79 złotych. W cenę wliczony jest pokal, mapka oraz degustacja w dwóch browarach. Bilety można kupić online na stronie www.accredi.pl/pivnyszczecin lub w Centrum Informacji Turystycznej w szklanym pawilonie na Alei Kwiatowej przy pl. Żołnierza Polskiego 20.