Dziewięć filmów, w tym produkcja nagrodzona Złotą Palmą w Cannes oraz zwycięzca Złotego Niedźwiedzia ostatniego Berlinale – na fanów kina czeka wiele ciekawych propozycji. Filmowe Horyzonty w Kinie Zamek to okazja, by spotkać się z najlepszymi filmami. Będzie je można oglądać od 5 do 10 października.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku i stał się miejscem dla wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem.

Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach oraz wśród tych nadsyłanych do selekcji, wybierane są produkcje, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wywołują skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wzbudzają zachwyty i protesty.

Już w tym tygodniu, od 5 do 10 października, w Kinie Zamek będzie można zobaczyć produkcje z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty.

Coś tylko dla widzów dorosłych

Wydarzeniem głównym będzie przedpremierowy pokaz filmu „Titane” w reżyserii Julii Ducournau, tegorocznej laureatki Złotej Palmy w Cannes. Ten kontrowersyjny obraz budzi na światowych festiwalach skrajne emocje i gorące dyskusje. Organizatorzy zapraszają więc do równie zaangażowanej dyskusji po seansie, wznawiając tym samym w Kinie Zamek Dyskusyjny Klub Filmowy, który przyjmuje nazwę „Porozmawiajmy o... kinie”. Gospodarzem spotkania będzie Krzysztof Spór, dziennikarz i animator kultury filmowej ze Szczecina, pomysłodawca przeglądu organizowanego w Kinie Zamek.

„Titane” zostanie pokazany w Kinie Zamek na jedynym przedpremierowym pokazie, ale do polskich kin powróci na początku 2022 roku. Seans filmu „Titane” przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych.

Warto też pochylić się nad prezentacją filmu „Niefortunny numerek lub szalone p*rno” w reżyserii Radu Jude, który w tym roku wygrał festiwal w Berlinie. Prowokacyjny, błyskotliwy, kipiący gniewem i nieodparcie przy tym zabawny film Radu Jude przedstawia zjawisko paniki moralnej, obnażając towarzyszącą jej hipokryzję, ignorancję i autorytarne ciągoty. Film wzbudził sporo emocji, być może i dlatego, że zawiera bardzo bezpośrednią scenę erotyczną, która czyni go propozycją skierowaną tylko do widzów pełnoletnich.

Nowości w Szczecinie oraz powracające tytuły

Przegląd filmów z festiwalu Nowe Horyzonty uzupełniają wybitne i nagradzane na świecie produkcje. Zobaczymy m.in. „Noc Królów”, gdzie krwawa wojna gangów wisi w powietrzu, „Notturno”, czyli dokumentalny film o opuszczanych przez ludzi miejscach na Bliskim Wschodzie. „DAU. Natasza” z kolei opowiada o samotnej kierowniczce kantyny w zamkniętym mieście-instytucie, a „Berlin Alexanderplatz” jest hipnotyzującą, kryminalną balladą o nielegalnym imigrancie z Afryki, który przekracza kolejne kręgi przestępczego piekła stolicy Niemiec.

Seanse uzupełniają powracające na zamkowy ekran: „Proste historie” stanowiące punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami, „Słudzy” – opowiadający o zderzeniu wiary i ideologii oraz potężnej sile manipulacji, a także „Niepamięć” – historia umieszczona poza czasem, osadzona w Atenach, w której główny bohater znajduje się na oddziale dla osób z zaburzeniami pamięci.

Bilety na seanse kosztują 12 i 14 zł. Dostępne są w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na bilety.zamek.szczecin.pl.

PROGRAM:

WTOREK, 05.10.21

godz. 17 PROSTE RZECZY

dramat, Polska 2020 (84 min)

Reżyseria: Grzegorz Zariczny

Obsada: Błażej Kitowski, Magdalena Sztorc, Tomasz Schimscheiner

godz. 19.30 NOC KRÓLÓW

dramat, Francja, Wybrzeże Kości Słoniowej/Kanada/Senegal 2020 (93 min)

Reżyseria: Philippe Lacôte

Obsada: Koné Bakary, Steve Tientcheu, Rasmané Ouédraogo

ŚRODA, 06.10.21

godz. 17 NIEPAMIĘĆ

dramat, Grecja/Polska/Słowenia 2020 (90 min)

Reżyseria: Christos Nikou

Obsada: Aris Servetalis, Sofia Georgovasili, Anna Kalaitzidou

godz. 19.30 NOTTURNO

dokumentalny, Włochy, Francja, Niemcy 2020 (100 min)

Reżyseria: Gianfranco Rosi

CZWARTEK, 07.10.21

godz. 17 SŁUDZY

dramat, Słowacja, Rumunia, Czechy, Irlandia 2020 (80 min)

Reżyseria: Ivan Ostrochovský

Obsada: Samuel Skyva, Samuel Polakovič, Vlad Ivanov

godz. 19.30 NIEFORTUNNY NUMEREK LUB SZALONE P*RNO

dramat, Rumunia, Chorwacja, Czechy, Luksemburg 2021 (106 min)

Reżyseria: Radu Jude

Obsada: Katia Pascariu, Claudia Ieremia, Olimpia Malai

PIĄTEK, 08.10.21

godz. 17 NIEPAMIĘĆ

dramat, Grecja/Polska/Słowenia 2020 (90 min)

Reżyseria: Christos Nikou

Obsada: Aris Servetalis, Sofia Georgovasili, Anna Kalaitzidou

godz. 19.30 TITANE

dramat, Francja, Belgia 2021 (108 min)

Reżyseria: Julia Ducournau

Obsada: Vincent Lindon, Laïs Salameh, Agathe Rousselle

SOBOTA, 09.10.21

godz. 16.30 DAU. NATASZA

dramat, Niemcy, Ukraina, Wielka Brytania, Rosja 2020 (139 min)

Reżyseria: Ilya Khrzhanovskiy, Jekaterina Oertel

Obsada: Natalia Berezhnaya, Olga Shkabarnya, Vladimir Azhippo

godz. 19.30 NIEFORTUNNY NUMEREK LUB SZALONE P*RNO

dramat, Rumunia, Chorwacja, Czechy, Luksemburg 2021 (106 min)

Reżyseria: Radu Jude

Obsada: Katia Pascariu, Claudia Ieremia, Olimpia Malai

NIEDZIELA, 10.10.21

godz. 16 BERLIN ALEXANDERPLATZ

dramat, Niemcy, Holandia, Francja, Kanada 2020 (183 min)

Reżyseria: Burhan Qurbani

Obsada: Welket Bungué, Jella Haase, Albrecht Schuch

godz. 19.30 NIEFORTUNNY NUMEREK LUB SZALONE P*RNO

dramat, Rumunia, Chorwacja, Czechy, Luksemburg 2021 (106 min)

Reżyseria: Radu Jude

Obsada: Katia Pascariu, Claudia Ieremia, Olimpia Malai