Żegluga Szczecińska zachęca do odkrywania Szczecina od strony wody. W tym roku po raz kolejny uruchomiła sezonową wypożyczalnię łodzi motorowych. Liczniejsze grupy mogą też skorzystać z oferty wynajęcia katamaranu.
Podobnie jak w ubiegłym sezonie w ofercie wypożyczalni Żeglugi Szczecińskiej znalazły się cztery motorówki. Każda z nich może pomieścić maksymalnie 5 osób. Do ich prowadzenia, z uwagi na niewielki silnik, patent motorowodny nie jest wymagany. - Właściwie każda dorosła osoba bez kłopotów poradzi sobie ze sterowaniem łodzią. Oczywiście przed rejsem załogi przejść muszą obowiązkowe krótkie szkolenie z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa – mówi Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej, zaznaczając przy tym, że poza panoramą Szczecina od strony rzeki, do zobaczenia jest wiele ciekawych miejsc.

- Zakątki wodne wzdłuż rzeki Święta i przy kanale Wydrnik, tzw. szczecińska Wenecja, jezioro Dąbie oraz liczne kanały i wyspy - wymienia. - Rejs to także świetna okazja do obserwacji dzikiej przyrody – czapli, orłów bielików, bobrów, wydr i rzadkich gatunków roślin – zachęca.

Motorówki stacjonują przy bosmanacie na Bulwarze Gdyńskim (przy ul. Zbożowej 3). Wypożyczalnia czynna jest codziennie w godzinach 10:00 – 19:00. Do 19:00 musi więc nastąpić zwrot łodzi. Cena wypożyczenia motorówki, niezależnie od liczby osób, wynosi 60 zł za pierwszą godzinę i 50 za każdą kolejną. Łodzie można też rezerwować telefonicznie pod nr tel. 734 401 410.


Nie tylko motorówki, można też katamaranem

Poza łodziami motorowymi, Żegluga Szczecińska oferuje rejsy katamaranem „Telimena”, który łącznie pomieści 12 osób. Łódź została wybudowana w USA. Wyposażono ją w cichy i ekonomiczny silnik spalinowy o mocy 50 KM. Maksymalna prędkość rozwijana przez jednostkę to 25 km/h. - Katamaran posiada komfortowe wyposażenie w postaci wygodnych kanap, stolika, umywalki oraz licznych schowków. Łódka wyposażona jest też w baldachim chroniący pasażerów przed deszczem i słońcem – dodaje Owsik-Kozłowski.

Oferta Żeglugi Szczecińskiej umożliwia też organizację na pokładzie katamaranu niewielkich imprez okolicznościowych. Prócz tego „Telimena” wykonuje 30-minutowe rejsy wycieczkowe na trasie: Dworzec Morski > Wały Chrobrego > Wyspa Grodzka > Stocznia Gryfia > Dworzec Morski. Koszt wycieczki dla osoby dorosłej wynosi 15 zł. Bilet dla dziecka do lat 16. kosztuje 10 zł, zaś tzw. bilet rodzinny (2 rodziców + 2 dzieci) – 40zł. Ceny rejsów czarterowych wynoszą: 250 zł za każdą rozpoczętą godzinę w przypadku czarteru katamaranu bez sternika oraz 300 zł za każdą rozpoczętą godzinę, jeśli decydujemy się na czarter katamaranu ze sternikiem. - W przypadku czarteru katamaranu bez sternika należy legitymować się co najmniej patentem sternika motorowodnego – informuje Owsik-Kozłowski.

Katamaran stacjonuje przy Nabrzeżu Pasażerskim, w sąsiedztwie Dworca Morskiego (przy ul. Jana z Kolna 7). Rejsy, niezależnie od rodzaju, poprzedzić musi rezerwacja. Złożenie jej możliwe jest przez formularz na stronie internetowej Żeglugi Szczecińskiej (www.zegluga.szn.pl) lub telefonicznie pod nr: 728 942 732.