Marszałek Olgierd Geblewicz podpisał umowę na budowę skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego. Powstanie ona w odnowionym budynku dawnej przychodni przy ul. Piłsudskiego i w zaplanowanym tuż obok (od strony ul. Mazowieckiej) nowym, proekologicznym budynku pasywnym. Wykonawca – Mostostal Warszawa – otrzyma za swoją pracę 200 mln zł.
Odnowią cały kwartał w centrum miasta
Dziś wydziały Urzędu Marszałkowskiego rozsiane są po całym mieście, co wiąże się z utrudnieniami dla petentów. Wystarczy powiedzieć, że przedstawiciele Mostostalu Warszawa spóźnili się na otwarcie kopert z ofertami przetargowymi, bo pojechali pod zły adres. Dlatego od dawna wojewódzkie władze planowały konsolidację, czyli przeniesienie się do jednej siedziby.
- Po przeanalizowaniu różnych lokalizacji i wariantów budowy nowej siedziby, podjęliśmy decyzję, żeby przy tej okazji uzyskać pewną wartość dodaną. Jest nią przede wszystkim rewitalizacja tej części centrum Szczecina. Dzisiaj trudno powiedzieć, żeby to była wizytówka miasta. Nie tak chcemy widzieć nasze miasto. Chcemy je widzieć estetyczne i nowoczesne. Dzięki budowie skonsolidowanej siedziby Urzędu Marszałkowskiego uda się zrewitalizować cały kwartał – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz, tuż przed podpisaniem umowy z wykonawcą.
Pierwszy w Polsce pasywny budynek urzędowy
Nową siedzibę wyróżniać mają rozwiązania proekologiczne. Zwłaszcza budynek pasywny, który stanie w miejscu stacji pogotowia ratunkowego, będzie spełniał najbardziej rygorystyczne kryteria. Zostanie bowiem zbudowany w technologii pasywnej, co oznacza, że będzie zużywał ośmiokrotnie mniej energii niż tradycyjny budynek.
- Będzie to pierwszy pasywny budynek urzędowy w Polsce. To powód do dumy, ale też wielkie wyzwanie – mówił marszałek Geblewicz. - Od wielu lat mówimy, że jako region chcemy być liderem środowiskowym, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Niewątpliwie dzisiaj jesteśmy pod wieloma względami liderem w Polsce. Chcemy również jako Urząd Marszałkowski dalej wytyczać ten trend i sami świecić przykładem. Dlatego podjęliśmy decyzję, że nasza siedziba będzie siedzibą proekologiczną.
31 miesięcy na realizację całej inwestycji
Budowa kosztować będzie 199,89 mln zł. Z funduszy unijnych pochodzić będzie ok. 75% środków. Wykonawcą inwestycji jest Mostostal Warszawa.
- To ważny projekt dla Motostalu, dzięki niemu możemy pokazać jak nowoczesne budownictwo może zmniejszać negatywny wpływ na środowisko – mówił Alvaro Javier de Rojas Rodríguez, członek zarządu Mostostalu Warszawa. - Odnowimy historyczny budynek i zbudujemy nowy, co pozwoli przywrócić to miejsce do życia.
Dokładnie za 21 miesięcy gotowa ma być zrewitalizowana dawna przychodni. Budowa obok nowego budynku pasywnego zajmie 31 miesięcy.
Komentarze
19