21 wybitnych osobowości, 14 wydarzeń, dyskusje panelowe, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i młodzieży, wystawy – tak zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu OKOlice Literatury. To już trzecia edycja wydarzenia, która w tym roku odbędzie się w terminie od 15 do 25 września. Tym razem tematem przewodnim będą rzeczy i ludzie. Tytuł jest nawiązaniem do jednej z najważniejszych polskich publikacji „Rzeczy i ludzie. Humanistyka wobec materialności”, pod red. Jacka Kowalewskiego i Wojciecha Piaska.

Do udziału w festiwalu zostali zaproszeni cenieni twórcy literatury non-fiction, artyści, naukowcy i dziennikarze. Pojawią się m.in.: Małgorzata Czyńska, Przemek Dębowski, Lex Drewinski, Weronika Fibich, Stanisław Łubieński, Wojciech Nowicki, Agata Pankiewicz, Marcin Przybyłko, Paweł Piotr Reszka, Ewa Solarz, Maria Stafyniak, Andrzej Stasiuk, Katarzyna Wągrowska, Marcin Wicha czy Urszula Zajączkowska.

Podczas licznych spotkań nie zabraknie dyskusji na różnorodne tematy: od Holocaustu, poprzez kicz peerelowski, po nieumiarkowane obżarstwo współczesnego człowieka i śmieci zagrażające środowisku i cywilizacji.

Festiwal zainauguruje spotkanie z gościem specjalnym OKOlic Literatury – charyzmatycznym pisarzem i wydawcą, Andrzejem Stasiukiem – które poprowadzi Agata Rokicka. Odbędzie się ono już jutro, 15 września, o godz. 18:00 w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Matki Teresy z Kalkuty. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. Zaplanowano również transmisję online.

Rozmowy o rzeczach ważnych

W dniach 20-25 września odbędą się wydarzenia festiwalowe, podzielone na bloki tematyczne. Wśród nich znajdzie się blok poświęconym rzeczom niczyim skupiający się na zagadnieniu Zagłady ujętej z perspektywy tego, co po niej zostało – rzeczy, które wyznaczają inny sposób patrzenia na historię ludzi.

Będzie też okazja podyskutować o pamięci rzeczy podczas bloku poświęconego relacji ludzie-rzeczy z punktu widzenia antropologii na poziomie gatunkowym, społecznym i indywidualnym. Nie zabraknie też bloku, który na tapet weźmie ładne rzeczy i będzie skupiał się wokół designu.

Kolejny blok – nadmiar rzeczy – podzielony jest na dwa segmenty tematyczne: nadmiar śmieci i nadmiar jedzenia. Dla młodzieży i dorosłych zaplanowano blok w postaci warsztatów pn. „Czytanie rzeczy”, uwrażliwiające uczestników na istotę zdjęcia, jako materii, która jest nośnikiem narracji i pamięci. Warsztaty poprowadzi Weronika Fibich-Foremska.

I w końcu będzie też blok poświęcony rzeczom osobistym, poświęcony rzeczom codziennym, prywatnym, rodzinnym oraz fotografii. Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne będą również streamingi większości spotkań. Więcej szczegółów na stronie festiwalu: https://okoliceliteratury.pl/program/

 

Program:

15 września (środa)

godz. 18.00 – spotkanie z gościem specjalnym festiwalu, Andrzejem Stasiukiem, które poprowadzi Agata Rokicka. Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy.

BLOKI FESTIWALOWE

20 września (poniedziałek)

Czytanie rzeczy

godz. 17.00 – warsztaty dla młodzieży i dorosłych poświęcone fotografiom

21 września (wtorek)

Rzeczy niczyje

godz. 18.00 – panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Paweł Piotr Reszka i Mirosław Tryczyk.

Prowadzenie: Eryk Krasucki.

22 września (środa)

Pamięć rzeczy

godz. 18.00 – panel dyskusyjny, w którym wezmą udział Ewa Domańska i Monika Stobiecka.

Prowadzenie: Maksymilian Chutorański.

23 września (czwartek)

Ładne rzeczy

godz. 17.00 – warsztaty dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej wokół książki „Wszystko widzę jako sztukę”.

Prowadzenie: Ewa Solarz.

Warsztaty potrwają ok. 1,5 h.

godz. 17.00 – panel o designie książki, w którym wezmą udział Lex Drewiński i Przemek Dębowski (online).

Prowadzenie: Magdalena Tyczka.

godz. 19.00 – panel o designie rzeczy, w którym wezmą udział Małgorzata Czyńska i Ewa Solarz.

Prowadzenie: Anna Sienkiewicz.

24 września (piątek)

Nadmiar rzeczy

godz. 17.00 – warsztaty dla dzieci „Slow Fashion”.

Prowadzenie: Maria Stafyniak.

godz. 17.00 – panel dyskusyjny dotyczący nadmiaru śmieci i propagowaniu kultury konsumpcji we współczesnym świecie, w którym wezmą udział Stanisław Łubieński i Urszula Zajączkowska (online).

Prowadzenie: Anna Godzińska.

godz. 19.00 – panel poświęcony nadmiarowi i marnowaniu jedzenia.

W rozmowie weźmie udział Katarzyna Wągrowska.

25 września (sobota)

Rzeczy osobiste

godz. 12.00 – panel o przedmiotach codziennych, w którym udział wezmą Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko.

Prowadzenie: Wojciech Ciesielski.

Wydarzenie towarzyszące: Wystawa smart obiektów opisanych w książce „Smart obiekt. Mimowolne perwersje rzeczy”.

godz. 14.00 – panel o rzeczach w powojennej Polsce, w którym udział wezmą Agata Zborowska i Marcin Wicha.

Panel poprowadzi Aneta Makowska.

godz. 16.00 – spotkanie wokół książki „Dno oka. Eseje o fotografii” z Wojciechem Nowickim.

Prowadzenie: Weronika Fibich-Foremska.

godz. 18.00 – spotkanie autorskie poświęcone antropologii codzienności, w którym wezmą udział Olga Drenda i Roch Sulima.

Prowadzenie: Kalina Kukiełko-Rogozińska.